| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Pierwszym etapem zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego jest znalezienie banku oferującego nam najbardziej korzystne warunki kredytu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Po pierwsze: oprocentowanie

Różne banki oferują różną wysokość oprocentowania. A to właśnie od niego zależy wysokość płaconych przez nas odsetek. Należy więc dokładanie zbadać oferty wielu banków, aby wybrać tą najbardziej nam odpowiadającą. Trzeba być jednak bardzo uważnym. Wbrew pozorom, nie zawsze najniższe oprocentowanie będzie najkorzystniejsze. Należy wziąć pod uwagę, czy za niskim oprocentowaniem nie kryją się ukryte inne opłaty albo, czy nie jest to oprocentowanie niższe tylko przez pewien czas.

Oprocentowanie liczone jest na ogół w następujący sposób: stopa rynkowa + marża banku. Stopa rynkowa nie jest zależna od banku (są to stopy procentowe obowiązujące w danym okresie na rynku międzybankowym – WIBOR dla kredytu w walucie polskiej, LIBOR – dla walut obcych). Bank dokonuje jedynie aktualizacji stopy rynkowej, najczęściej co kwartał (WIBOR 3M). Warto więc zwrócić uwagę, jak kształtuje się wysokość marży w badanym przez nas banku.

Po drugie: prowizja

Drugim ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest prowizja. Banki pobierają na ogół od 1 do 2%, choć są i wyższe. Niektóre instytucje rezygnują z pobierania prowizji w ogóle. Jest to jednak dość wyjątkowe, raczej spotykane przy różnego rodzaju promocjach w banku.

Zobacz również: Kredyty mieszkaniowe

Po trzecie: wcześniejsza spłata

Generalnie, banki nie robią szczególnych problemów, jeżeli klient chce spłacić swój kredyt wcześniej. Jeżeli bierzesz taką opcję pod uwagę, powinieneś sprawdzić, czy bank, w którym chcesz zaciągnąć kredyt, pobiera za taką wcześniejszą spłatę jakieś opłaty bądź prowizje. Najkorzystniej byłoby, gdyby takich opłat nie było albo istniały tylko przez pewien z góry określony (nie zbyt długi) czas.

Po czwarte: dodatkowe zabezpieczenia

Zdarza się, że bank wymaga wiele dodatkowych zabezpieczeń. Może żądać od ciebie ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. W większości banków będzie również wymagało ubezpieczenia lokalu, na którym ustanowiona jest hipoteka.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Po piąte: zdolność kredytowa

Z racji tego, że banki różnie oceniają zdolność kredytową, warto sprawdzić, jakie czynniki w danym banku są brane pod uwagę. Choć w tym względzie jest wiele zbieżności, może okazać się, że bank oferujący najkorzystniejszy kredyt oceni naszą zdolność bardzo nisko.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »