reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kasy budowlane sposobem na tani kredyt

Kasy budowlane sposobem na tani kredyt

Kongres Budownictwa oraz Związek Banków Polskich proponuje mało i średnio zarabiającym rodzinom oszczędzanie na mieszkanie w kasach budowlanych, które miałyby umożliwić zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu mieszkaniowego. Plan ten zyskał poparcie posłów Lewicy.

Podobne rozwiązanie wprowadzono już w latach 90-tych w postaci kas mieszkaniowych, jednak brak odpowiednich przepisów wykonawczych zablokował wydawanie premii, co doprowadziło do ich likwidacji. Ekonomiści mają wątpliwości, czy taka sytuacja nie powtórzy się w przypadku kas budowlanych.

Oszczędzanie w kasach budowlanych

Projekt Kongresu i ZBP zakłada, że dzięki kasom będziemy mogli odkładać co miesiąc pewną sumę pieniędzy na cele mieszkaniowe. Wkłady oszczędnościowe będą podlegały oprocentowaniu. Osobie oszczędzającej w kasie miałaby przysługiwać premia mieszkaniowa. Byłaby ona udzielana corocznie ze środków budżetu państwa w wysokości kilkunastu procent zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych.

spłacić zaciągnięty kredyt w ciągu dziesięciu lat.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Kasy budowlane dają możliwość dostępu do kredytu mieszkaniowego o niskim i niezmiennym oprocentowaniu przez cały okres spłaty.

Po kilku latach oszczędzania w kasie, zainteresowani mieliby możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego na preferencyjnych warunkach. Kongres proponuje, aby oprocentowanie oszczędności wynosiło 2–3 proc., a kredytu 5–6 proc. Wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych i kredytu określona w umowie byłaby niezmienna w czasie jej obowiązywania. Wysokość kredytu nie mogłaby przekraczać sumy zgromadzonych w kasie środków, łącznie z premiami i oprocentowaniem. Ponadto różnica między wysokością oprocentowania kredytu mieszkaniowego a wysokością oprocentowania wkładów oszczędnościowych nie mogłaby przekraczać 3 pkt procentowych. Spłata kredytu mieszkaniowego nie będzie mogła przekroczyć dwukrotności okresu oszczędzania, tzn., że osoba wpłacająca pieniądze do kasy przez pięć lat będzie musiała spłacić zaciągnięty kredyt w ciągu dziesięciu lat.

Kasy mieszkaniowe z powodzeniem funkcjonują w innych krajach. W Niemczech system ten obejmuje ponad 30 mln osób, w Czechach 5 mln, a na Węgrzech i Słowacji ok. 1 mln. Szef Kongresu podaje, że Polska znajduje się na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów mieszkaniowych. Jednym ze sposobów na zmianę tej sytuacji ma być wprowadzenie kas budowlanych.

Zobacz również serwis: Mieszkanie

Wartość rynku mieszkaniowego w Polsce w ubiegłym roku wyniosła około 50 mld zł, z czego z podatków z tego tytułu trafiło do budżetu 8–10 mld zł. Państwo wydaje rocznie na budownictwo mieszkaniowe ok. 1 mld zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kasy budowlane dają możliwość dostępu do kredytu mieszkaniowego o niskim i niezmiennym oprocentowaniu przez cały okres spłaty.
Kasy budowlane dają możliwość dostępu do kredytu mieszkaniowego o niskim i niezmiennym oprocentowaniu przez cały okres spłaty.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama