| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Czym jest komfort cieplny?

Czym jest komfort cieplny?

Komfort cieplny to stan, w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła ani chłodu. Uzyskanie komfortu cieplnego możliwe jest poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń, w których przebywają ludzie.

Temperatura jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ludzkie samopoczucie. Zbyt niskie temperatury powodują nadmierne wychłodzenie organizmu, zaś zbyt wysokie nadmierne pocenie się. Optymalna temperatura w pomieszczeniach dla stałego pobytu osób jest zależna od pory roku. Latem człowiek najlepiej czuje się w temperaturach 20¬–240C, zimą zaś 19–200C. Na ogólne odczucie temperatury ma wpływ nie tylko temperatura powietrza, a również temperatury otaczających nas obiektów (ściany, meble). Dlatego też cieplej jest nam np. w pomieszczeniu z dywanem, niż z terakotą (dywan lepiej izoluje podłogę niż kafelki). Żeby zapewnić komfort cieplny, ważne jest aby różnica temperatur różnych obiektów otaczających człowieka nie była wyższa niż 50C – od temperatury jego komfortu.

Słabo zaizolowana ściana zewnętrzna w trakcie chłodnych dni może mieć temperaturę nawet 100C co negatywnie wpływa na komfort cieplny człowieka siedzącego obok niej.

Na komfort człowieka wpływa w dużym stopniu także względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W pomieszczeniach biurowych oraz mieszkalnych wilgotność ta nie powinna przekraczać 70%. W przeciwnym przypadku osoby tam przebywające będą odczuwały dużą „parność” powietrza.

Najczęściej spotykanym „parnym” miejscem jest łazienka w trakcie suszenia ubrań. Wilgotność takiego miejsca dochodzi do 100% – następuje wtedy kondensacja wilgoci na chłodnych powierzchniach, takich jak lustra czy glazura.

Utrzymanie określonej wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych jest zadaniem bardzo trudnym. Najpopularniejszą metodą jest odpowiednie wietrzenie mieszkania lub nawilżanie domowymi nawilżaczami. Warto zaznaczyć że nadmierna ilość wilgoci w powietrzu powoduje wzrost bakterii oraz na powierzchni tynków.

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na komfort cieplny jest prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi. Nadmierna prędkość powietrza powoduje większe odparowanie wilgoci z ciała człowieka, co powoduje wychłodzenie organizmu. Nazywamy to zdolnością chłodzenia strumienia powietrza. Zalecane prędkości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych to 0,2–0,3 m/s.

Czemu suszymy głowę suszarką z nadmuchem ciepłego powietrza, a nie zimnego? W przypadku zimnego nadmuchu suszarki strumień powietrza ma temperaturę pomieszczenia, w którym się znajdujemy czyli ok. 200C. Odczuwamy chłód na głowie, choć powietrze w pomieszczeniu nie wydaje się zimne. W tym przypadku strumień powietrza powoduje odparowanie wilgoci, a energia potrzebna do odparowania wody jest pobierana bezpośrednio ze skóry naszej głowy, co odczuwamy jako chłód.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR
As Sprzedaży – prenumerata149.10 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »