| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Czym jest komfort cieplny?

Czym jest komfort cieplny?

Komfort cieplny to stan, w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła ani chłodu. Uzyskanie komfortu cieplnego możliwe jest poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń, w których przebywają ludzie.

Temperatura jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ludzkie samopoczucie. Zbyt niskie temperatury powodują nadmierne wychłodzenie organizmu, zaś zbyt wysokie nadmierne pocenie się. Optymalna temperatura w pomieszczeniach dla stałego pobytu osób jest zależna od pory roku. Latem człowiek najlepiej czuje się w temperaturach 20¬–240C, zimą zaś 19–200C. Na ogólne odczucie temperatury ma wpływ nie tylko temperatura powietrza, a również temperatury otaczających nas obiektów (ściany, meble). Dlatego też cieplej jest nam np. w pomieszczeniu z dywanem, niż z terakotą (dywan lepiej izoluje podłogę niż kafelki). Żeby zapewnić komfort cieplny, ważne jest aby różnica temperatur różnych obiektów otaczających człowieka nie była wyższa niż 50C – od temperatury jego komfortu.

Słabo zaizolowana ściana zewnętrzna w trakcie chłodnych dni może mieć temperaturę nawet 100C co negatywnie wpływa na komfort cieplny człowieka siedzącego obok niej.

Na komfort człowieka wpływa w dużym stopniu także względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W pomieszczeniach biurowych oraz mieszkalnych wilgotność ta nie powinna przekraczać 70%. W przeciwnym przypadku osoby tam przebywające będą odczuwały dużą „parność” powietrza.

Najczęściej spotykanym „parnym” miejscem jest łazienka w trakcie suszenia ubrań. Wilgotność takiego miejsca dochodzi do 100% – następuje wtedy kondensacja wilgoci na chłodnych powierzchniach, takich jak lustra czy glazura.

Utrzymanie określonej wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych jest zadaniem bardzo trudnym. Najpopularniejszą metodą jest odpowiednie wietrzenie mieszkania lub nawilżanie domowymi nawilżaczami. Warto zaznaczyć że nadmierna ilość wilgoci w powietrzu powoduje wzrost bakterii oraz na powierzchni tynków.

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na komfort cieplny jest prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi. Nadmierna prędkość powietrza powoduje większe odparowanie wilgoci z ciała człowieka, co powoduje wychłodzenie organizmu. Nazywamy to zdolnością chłodzenia strumienia powietrza. Zalecane prędkości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych to 0,2–0,3 m/s.

Czemu suszymy głowę suszarką z nadmuchem ciepłego powietrza, a nie zimnego? W przypadku zimnego nadmuchu suszarki strumień powietrza ma temperaturę pomieszczenia, w którym się znajdujemy czyli ok. 200C. Odczuwamy chłód na głowie, choć powietrze w pomieszczeniu nie wydaje się zimne. W tym przypadku strumień powietrza powoduje odparowanie wilgoci, a energia potrzebna do odparowania wody jest pobierana bezpośrednio ze skóry naszej głowy, co odczuwamy jako chłód.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »