| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje wodne i kanalizacyjne > Pompa głębinowa – zakup. Poradnik

Pompa głębinowa – zakup. Poradnik

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pompy głębinowej? Wybór odpowiedniej pompy to decyzja, której skutki będziemy ponosić przez kilka kolejnych lat. Dlatego tak ważny jest jej właściwy wybór. Każda wymiana urządzenia na nowe, to spore przedsięwzięcie. Stawiając na nowe technologie, unikniemy w przyszłości wielu problemów.

Zastosowanie pomp głębinowych a bezpieczeństwo pracy

Podstawowym zastosowaniem pomp głębinowych jest dostarczanie czystej wody – wykorzystywanej w domu, w charakterze wody użytkowej, w przemyśle, jako czynnik chłodzący maszyny technologiczne, w rolnictwie, do nawadniania pól i upraw.

Właściciele domów jednorodzinnych lub domków letniskowych stosują pompy głębinowe w przypadku gdy lustro wody występuje wyjątkowo głęboko (ponad 8 metrów). Montuje się je w studniach  głębinowych, kopanych lub innych zbiornikach wodnych.

Zobacz także: Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy

Jednym z pierwszych problemów, na które natrafiają użytkownicy pomp, są elementy mechaniczne i ścierne znajdujące się w wodzie pompowanej z ujęcia – piasek, rdza, zawiesiny. Przed montażem nowej pompy powinniśmy więc dokładnie oczyścić studnię z piasku i innych cząstek stałych, mogących ją zablokować. Niemożliwe jest jednak idealne oczyszczenie ujęcia wody, dlatego warto korzystać z zaawansowanych technologii, które pozwoliły na stworzenie pomp głębinowych ze specjalnym, opatentowanym wirnikiem. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania odporność na piasek wzrasta aż do 120 g/m3, dzięki czemu sprzęt zyskuje znacznie dłuższą żywotność, większą bezawaryjność i może służyć nam przez wiele lat.

Problem wszystkich studni głębinowych – zbyt niski poziom wody oraz mała wydajność

Dużym problemem wszystkich studni jest zbyt niski poziom wody oraz mała jej wydajność. Dlatego niezmiernie istotne jest, aby pompa głębinowa była cały czas zanurzona. Jeśli sprzęt będzie pracować na sucho i nie zostanie w odpowiednim momencie wyłączony, może dojść do uszkodzenia silnika, w następstwie czego będziemy musieli ponieść duże wydatki związane z jego remontem lub zakupem nowego. Warto zapobiegać takim sytuacjom i zapoznać się z dynamiką lustra wody na konkretnym terenie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z nowoczesnych pomp, posiadających mechanizmy chroniące przed suchobiegiem.

Mechanizm zabezpieczający przed suchobiegiem, czyli protektor pompy, sprawdzi się także w przypadku wystąpienia problemów związanych z zasilaniem sieci energetycznej – zbyt  niskim lub zbyt wysokim napięciem, przeciążeniem, asymetrią faz bądź utratą fazy. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza ze względu na coraz gorszy stan sieci energetycznych w Polsce, w szczególności tych przebiegających poza miejskimi aglomeracjami.

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć instalację c.w.u. przed rozwojem bakterii Legionella?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK