| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje wodne i kanalizacyjne > Zawory regulacyjne – regulacja przepływu wody bez przebudowy instalacji

Zawory regulacyjne – regulacja przepływu wody bez przebudowy instalacji

Instalacja wodna w mieszkaniu lub domu powinna być wyposażona w specjalne zawory, które o ile zajdzie taka potrzeba umożliwią nam odcięcie wody np. w razie awarii. Zawory regulacyjne mogą także na co dzień, pomóc nam w ograniczeniu zużycia wody. W tym celu warto stosować zawory regulacyjne, montowane w instalacji tuż przed punktem poboru wody. Jeśli w pewnym momencie zajdzie potrzeba podłączenia dodatkowego urządzenia np. zmywarki, można zastosować zawór kombinowany, który umożliwi nam regulację dopływu wody bez potrzeby przebudowy instalacji.

Zawory pełnią w instalacji wodnej ważne funkcje odcinania i regulacji. O ich znaczeniu użytkownicy przekonują się dopiero podczas awarii baterii lub pęknięcia wężyka zimnej wody. Zawory kątowe czy kulowe pozwalają wtedy odciąć urządzenie od instalacji wodnej zapobiegając zalaniu pomieszczenia. Wygoda takiego rozwiązania polega na możliwości odcięcia dopływu medium tylko do danego urządzenia w razie jego awarii, bez potrzeby wyłączania wody w całym domu lub pomieszczeniu. Natomiast dodatkową zaletę w postaci możliwości oszczędzania wody dają tylko zawory regulacyjne. Zawór kombinowany pozwala na regulację przepływu zimnej wody do dwóch urządzeń naraz z jednego podejścia. Upraszcza to znacznie prace montażowe, szczególnie w przypadkach gdy do istniejącej już instalacji chcemy bezpiecznie podłączyć dodatkowe urządzenie w postaci zmywarki czy pralki. Solidne, mosiężne wykonanie gwarantuje bezawaryjną pracę.

Zawór kulowy. Fot. SCHELL Polska Sp. z o.o

Zobacz także: Odwodnienie w łazience: brodzik czy odwodnienie liniowe?

Bezpieczeństwo i oszczędność

Zawór kombinowany reguluje natężenie przepływu wody w instalacji. Jego wstępne ograniczenie jeszcze przed baterią pozwala zaoszczędzić wodę i wyeliminować ryzyko nadmiernego zużycia podczas rutynowych czynności, jak mycie rąk czy zmywanie naczyń. Rozwiązanie ze zintegrowanym zaworem przyłączeniowym dla urządzeń gospodarstwa domowego pozwala na uproszczenie budowy instalacji lub jej szybką przeróbkę w sytuacjach, gdy potrzebne jest podłączenie naraz dwóch przyborów, takich jak bateria i pralka, czy bateria i zmywarka. Strumień wody można łatwo i wygodnie regulować za pomocą poręcznego pokrętła i oddzielnej głowicy z komorą smarną, która działa lekko nawet po wielu latach użytkowania.

Zobacz także: Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy

Niektóre zawory kombinowany wyposażone są w podwójną blokadę strumienia zwrotnego. Zapobiega ona cofaniu się wody do instalacji i jej skażeniu w przypadku występowania podciśnienia w rurach, co czasem zdarza się podczas awarii wodociągu. Zawór może dodatkowo posiadać filtr na podłączeniu do baterii, który stanowi doskonałą ochronę armatury i gwarancję wysokiej higieny jej użytkowania. W celu czyszczenia, wystarczy go zdemontować za pomocą śrubokręta lub monety i wypłukać pod bieżącą wodą. Odporna na wyrwanie złączka ze stożkiem zaciskowym pozwala na szybkie i szczelne połączenie z instalacją zimnej wody. Zawory kombinowane są oferowane również w wersjach z samouszczelniającym gwintem przyłączeniowym.

Źródło: Materiały prasowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »