reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje wodne i kanalizacyjne > Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?

Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?


Ostatnio coraz częściej mówi się o oszczędzaniu wody. Na rynku pojawiło się wiele urządzeń mających na calu pomóc nam racjonalnie gospodarować wodą. Nowoczesna bateria czy to umywalkowa czy wannowa powinna zapewnić nam uzyskanie oczekiwanej temperatury wody, jej ilości oraz utrzymania stałego strumienia z jednoczesnym szybkim zamknięciem. Na rynku dostępne są m.in. baterie jednouchwytowe oraz termostatyczne.

Jest to najbardziej popularny rodzaj baterii. Ze względu na swoją wygodę i łatwość użytkowania oraz oszczędność, którą zapewniają, powoli aczkolwiek skutecznie wypierają standardowe baterie dwu rurkowe. Działanie baterii jednouchwytowej polega na tym, że doprowadzone są do niej: woda ciepła i zimna, płynąca z podgrzewacza lub z sieci wodociągowej. Poprzez poruszenie pionowo uchwytu, następuje jej mieszanie w pożądanych przez nas proporcjach.

Regulacja, lub zmiana temperatury wody jest możliwa poprzez poziome ruchy uchwytu w prawą lub lewą stronę. Otwarcie bądź zamknięcie przepływy wody odbywa się poprzez pionowe ruchy uchwytu baterii w górę (otwarcie) lub dół (zamknięcie).
W niektórych przypadkach można ograniczyć maksymalną temperaturę strumienia, umożliwia to stosowanie stałego zakresu temperatur i strumienia, głównie ze względu bezpieczeństwa (np. aby dziecko się nie poparzyło). Jednym z rozwiązań, jest specjalny przycisk, stosowany przez niektórych producentów. Jest to funkcja, uniemożliwiająca blokadę przycisku zarówno w pionie jak i poziomie – na wcześniej ustawionym poziomie.

Aby wybrać zakres temperatur puszczanej wody, należy ustawić wybraną wielkość strumienia o określonej temperaturze i wcisnąć przycisk. Tak, raz ustawiony zakres zapewni naszym dzieciom bezpieczeństwo podczas użytkowania kranu. Należy jednak pamiętać, że jest to ustawienie mechaniczne i w przypadku zmiany ciśnienia wody w instalacji, woda płynąca z kranu może mieć inna temperaturę i oraz ciśnienie.

Baterie termostatyczne polecane są wszędzie tam, gdzie oczekuje się większego bezpieczeństwa użytkowania (np. pod natryskiem lub w wannie). Baterie te zapewniają nam stała temperaturę wody wypływającej. Specjalna konstrukcja z wbudowanym elementem termostatycznym utrzymuje stałą temperaturę wody wypływającej, niezależnie od zmian ciśnienia wody ciepłej i zimnej.

Element regulacyjny odpowiadający za przepływ wody, pod wpływam temperatur kurczy się i rozszerza w zależności od zmian temperatury wody wypływającej, zmniejszając lub zwiększając dopływ gorącej wody do komory mieszającej. Czas reakcji elementu sterującego jest dość krótki i trwa ok. 2 s.

W dobrych bateriach termostatycznych, zmiana temperatury wody gorącej o 20°C nie przekroczy 1–2°C, jest więc to praktycznie niewyczuwalne. Pokrętło wyposażone jest w blokadę bezpieczeństwa, nie dopuszczającą do przypadkowego otwarcia strumienia o temperaturze wyższej niż 38°C.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Hansgrohe
fot. Hansgrohe

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama