| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Jak uniknąć pożaru w sezonie grzewczym?

Jak uniknąć pożaru w sezonie grzewczym?

Jak uniknąć pożaru w sezonie grzewczym? Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań: Jak często konserwujesz piec? Czy budynek, w którym mieszkasz jest po niezbędnej kontroli? Czy masz porządek w kotłowni? Jak przechowujesz popiół? Czy wiesz, gdzie są twoje dokumenty potwierdzające wszystkie niezbędne kontrole?

  1. Czy w Twojej kotłowni jest porządek?

Przyczynami pożaru bywa często zaprószenie ognia w kotłowni. Właśnie dlatego pomieszczenia, w których są piece, nie mogą być zagracone. Zgodnie z przepisami, materiały łatwopalne i elementy wyposażenia wnętrza z materiałów palnych nie mogą stać bliżej niż 0,5 m od tych urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzać się do temperatury przekraczającej 100 st. C.

 Jeśli jest inaczej, to ryzyko pożaru rośnie znacząco – i w przypadku likwidacji szkody, może to być uznane za przyczynienie się do powstania pożaru. Wtedy ubezpieczyciel nie może wypłacić pełnego odszkodowania.

  1. Czy przechowujesz popiół w odpowiedni sposób?

Jeśli mamy piec na paliwo stałe, popiół i żużel powinniśmy gromadzić w takich pojemnikach, które nie są palne; co więcej – powinny być codziennie opróżniane.

- Bywa tak, że przyczyną pożaru jest właśnie zapłon popiołu, który był wyrzucany do… plastikowego wiaderka. To rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa i w tym przypadku również wypłata odszkodowania nie jest oczywistamówi Anita Zygarowska, Specjalista w Biurze Likwidacji Szkód ERGO Hestii.

  1. Czy pamiętasz, gdzie przechowujesz dokumenty potwierdzające przeprowadzone kontrole?

 W przypadku pożaru, ubezpieczyciel musi poprosić poszkodowanego o dostarczenie dokumentów potwierdzających regularne przeglądy stanu instalacji grzewczej (np.; gazowej) oraz przewodów kominowych.

- Jeśli ich nie mamy, trudno będzie dowieść, że nasza instalacja była sprawna w chwili pożaru – a od tego zależy wysokość odszkodowania – podkreśla Zygarowska.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109 poz.719 z 2010 r.)

Zobacz także: Zasady ewakuacji podczas pożaru – schodami czy windą

Zobacz także: Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Zobacz także: Co zrobić podczas pożaru?

Zobacz także: Czy wiesz jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Zobacz także: Czy wiesz jak wyposażyć dom w systemy wczesnego ostrzegania przed pożarem?

Źródło: Ergo Hestia

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Źródło:

INFOR
Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »