| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Konsekwencje złego dopasowania mocy pompy ciepła do źródła dolnego

Konsekwencje złego dopasowania mocy pompy ciepła do źródła dolnego

Wybierając konkretną pompę ciepła, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby właściwie dopasować moc urządzenia do źródła dolnego. Firma Nateo przeprowadziła testy, które ukazały efekty grzewcze zróżnicowanych konfiguracji. Zobacz co wykazały testy.

W przeprowadzanych testach przyjęto skrajnie niską temperaturę -20°C, dało to pewność, że urządzenie zapewni odpowiedni komfort grzewczy w ciągu całego roku.

Wariant 1: Właściwa moc źródła dolnego + zbyt mała moc pompy ciepła

W takim zestawieniu instalacja będzie pracować poprawnie. Niestety budynek jest właściwie ogrzewany jedynie przy dodatnich temperaturach, natomiast przy ujemnych musi być dogrzewany.

Wariant 2: Właściwa moc źródła dolnego + zbyt duża moc pompy ciepła

W tym przypadku zbyt mała wydajność źródła dolnego powoduje, że pompa ciepła odbiera sytuację za awaryjną i się wyłącza. W takiej sytuacji nawet przy wysokiej temperaturze panującej na zewnątrz urządzenie załącza się na krótkie okresy, co ma znaczący wpływ na jego trwałość i może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Zobacz także: Pompy ciepła – fakty i mity

Wariant 3: Zbyt mała moc źródła dolnego + właściwa moc pompy ciepła

Budynek jest niedostatecznie ogrzewany niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Pompa ciepła otrzymuje od układu informację o zbyt niskim ciśnieniu, co wywołuje awaryjne wyłączenia.

Wariant 4: Zbyt mała moc źródła dolnego + zbyt mała moc pompy ciepła

Układ pracuje poprawnie, jednak budynek nie jest odpowiednio dogrzewany bez względu na warunki temperaturowe.

Wariant 5: Zbyt mała moc źródła dolnego + zbyt duża moc pompy ciepła

Budynek jest niedostatecznie ogrzewany niezależnie od temperatury zewnętrznej. Analogicznie do sytuacji, gdy moc źródła dolnego jest za mała nawet przy odpowiedniej pompie ciśnienie w układzie jest zbyt niskie, co skutkuje wyłączeniem awaryjnym.

Zobacz także: Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Źródło: Nateo

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »