| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Decyzja o zakupie kominka nie jest łatwa. Kupno kominka to wybór jednego modelu spośród wielu oferowanych przez producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka i co zrobić, aby służył nam przez wiele lat.

Ogrzewanie domu czy dekoracja?

Kominek wybieramy w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu. Jeżeli ma być tylko „gadżetem”, w którym palone jest od przysłowiowego święta, a przede wszystkim ma ozdabiać nasz salon, to mamy duże pole do popisu. Nie musimy bowiem kierować się typowymi kryteriami doboru kominka tak jak w przypadku, gdy ma on pełnić funkcje grzewcze. Możemy zdecydować się np. na instalację popularnych ostatnio biokominków. Są one szczególnie polecanym rozwiązaniem dla  mieszkańców bloków lub apartamentów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kominek jako źródło ciepła, to musimy rozważyć kilka kwestii.  Przed zakupem kominka pamiętajmy o tym, że nie może on stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu, ponieważ zabrania tego prawo. Nie znaczy to jednak, że kominek nie może być głównym źródłem ogrzewania, na co często decydują się właściciele domków jednorodzinnych. Pierwszą decyzją jaką musimy podjąć jest ta, czy kominkiem chcemy ogrzać tylko powietrze, czy zdecydujemy się podłączyć go do c.o. i będzie ogrzewał również wodę płynącą w kaloryferach. 

Rodzaje kominków domowych

Kominki powietrzne mogą, za pomocą systemu DGP, ogrzać wszystkie pomieszczenia, do których doprowadzone są rury lub kanały rozprowadzające ciepło. Rozwiązanie to jest łatwe w montażu, ale mimo to należy powierzyć je specjaliście, który odpowiednio obliczy zapotrzebowanie budynku na ciepło, ilość powietrza, która musi być doprowadzona do spalania. Dobierze również turbinę i zaplanuje system rozprowadzenia rur drogą o najmniejszych oporach. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję dobrze zaplanowanych przepływów powietrza, które nie będą tamowane gwałtownymi załamaniami dróg. O zastosowaniu tego rozwiązania trzeba jednak myśleć już na wczesnym etapie budowy domu. 

Zobacz także:  Czy kominek może być jedynym źródłem ogrzewaniem domu?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kominek wybieramy w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu.
Kominek wybieramy w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu.

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »