| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania, wystarczy przestrzegać kilku zasad, które przyniosą oszczędności do domowego budżetu. Co zrobić, żeby koszty ogrzewania były mniejsze?

Jednak w praktyce osiągnięcie takich oszczędności może być bardzo trudne. Przede wszystkim problemem jest skokowy wzrost temperatury, jaki następuje w momencie, gdy domownicy wracają do domu. Jeśli na przykład różnica wynosi 4 stopnie Celsjusza i dom jest ogrzewany gazem, piec musi wykonać ogromną pracę, aby w krótkim czasie dostosować temperaturę do wyższych wymagań. A to sprawia, że zużyta w tym czasie energia może „skonsumować” oszczędności, jakie udało się wygospodarować wcześniej poprzez ograniczenie dogrzewania pustego domu. Duże znaczenie będzie tu oczywiście miała technologia budowy.

Zasłoń żaluzje

Zimą dni są krótsze, a więc częściej trzeba korzystać ze sztucznego światła. Wbrew pozorom można to wykorzystać, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Gdy słońce za oknami nie jest w stanie oświetlić pomieszczenia, warto zasłonić żaluzje lub firanki. Będą one stanowiły kolejną barierę dla uchodzącego z mieszkania ciepła, co pozwoli na kolejne oszczędności.

Zasłonięte grzejniki

Należy unikać tworzenia zapór dla ciepła, które ma dostawać się do mieszkania. Nie należy więc zasłaniać grzejników grubymi kotarami lub meblami. Spółdzielnia mieszkaniowa Hutnik z Sosnowca szacuje na przykład, że zabudowane grzejniki mogą odpowiadać za zwiększenie strat ciepła o 20%. Grzejnik powinien oddawać ciepło do pomieszczenia bez przeszkód. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może wtedy wynieść odpowiednio 440 i 760 zł.

Ściana zewnętrzna

Jedyną stroną, od której grzejnik powinien być odizolowany, jest ściana zewnętrzna. Warto zainwestować więc w ekrany zagrzejnikowe. Odbijają one ciepło w kierunku pokoju i ograniczają straty ciepła przenikającego przez ściany. Zgodnie z szacunkami portalu termodom.pl zastosowanie tego rozwiązania może ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło o od 2,5 do 5% rocznie. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może wtedy wynieść odpowiednio 80 i 140 zł. Koszt założenia ekranów jest znikomy. Rulon o wymiarach 50 cm na 5 m kosztuje często mniej niż20 złotych.

Wietrzenie mieszkania

W pogoni za utrzymaniem ciepła w domu nie można jednak przesadzić. Aby czuć się komfortowo, potrzebna jest nie tylko odpowiednia temperatura, lecz także świeże powietrze. Często pojawiającym się błędem użytkowników nieruchomości jest uchylenie okna przy włączonych grzejnikach. Taki zabieg co prawda pozwala stopniowo wymieniać powietrze w mieszkaniu, ale też powoduje uchodzenie świeżo ogrzanego powietrza z mieszkania. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych. Trudno jest oszacować oszczędności wynikające z zastosowania takiego sposobu wymiany powietrza w mieszkaniu lub domu, ale bez wątpienia i ta rada może pozwolić utrzymać nawet kilka stuzłotowych banknotów w portfelach właścicieli nieruchomości.

Zobacz także: Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Szacunkowe koszty ogrzewania

2200 złotych w przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. w bloku z „wielkiej płyty” przy założeniu:

  • koszt kWh energii z sieci miejskiej to blisko 0,15 zł (zgodnie z szacunkami STOEN);
  • zapotrzebowanie na energię wynosi prawie 300 kWh na mkw. rocznie (zgodnie z szacunkami portalu infookno.pl dla budynków wzniesionych przed 1985 rokiem).

3825 złotych w przypadku domu o powierzchni 150  mkw., przy założeniu:

  • koszt kWh energii wytworzonej w kotle węglowym o sprawności 75% to 0,15 zł (zgodnie z szacunkami Viessmann);
  • zapotrzebowanie na energię przeciętnie docieplonego budynku wynosi 170 kWh na mkw. rocznie (zgodnie z szacunkami portalu kotly.pl).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »