| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach. Zapobiega spadkowi temperatury, ale również jest barierą dla wilgoci z zewnątrz. Instalacja centralnego ogrzewania jako jedna z najbardziej niezbędnych instalacji jest złożona z wielu elementów, których odpowiednia współpraca gwarantuje prawidłową pracę instalacji grzewczej.

Pompa ciepła

Sercem każdego systemu ogrzewania jest pompa napędzająca czynnik grzewczy (przeważnie woda). Dzięki ciśnieniu przez nią przekazywanym, czynnik jest w stanie dotrzeć do obiegu najbardziej niekorzystnego pod względem hydraulicznym (najczęściej najdalej oddalony odbiornik). Dzięki pompie czynnik grzewczy przepływa przez odbiorniki ciepła z określoną prędkością, tak by nastąpiła wymiana ciepła między czynnikiem a otoczeniem (pomieszczeniem).

Odbiornik ciepła – grzejnik

W każdym pomieszczeniu usytuowany jest odbiornik ciepła – najczęściej grzejnik. Gorąca woda, która do niego wpływa, wymienia swoją energię z otoczeniem poprzez powierzchnię grzejnika (wymiennika ciepła). Przekazywanie ciepła odbywa się na postawie procesów przejmowania i przenikania ciepła. Na odbiorniku ciepła następuje znaczący spadek ciśnienia – od 4 do 6 kPa, co należy uwzględnić projektując pompę.

Kotły kondensacyjne

Źródłem ciepła dla instalacji ogrzewania jest przeważnie kocioł lub wymiennik ciepła, do którego dostarczane jest centralnie ciepło z sieci ciepłowniczej naszego miasta. Kotły jako źródła ciepła mogą być zasilane węglem, gazem, biomasą lub olejem opałowym. Najbardziej wydajnymi źródłami ciepła są kotły kondensacyjne o sprawności bliskiej 100% (sprawności konwersji energii chemicznej na termiczną). W przypadku dostarczania ciepła z elektrociepłowni, naszym źródłem ciepła będzie wymiennik ciepła pomiędzy wodą instalacyjną a sieciową.

Zobacz także: Jak mądrze ogrzać dom?

Armatura

Na każdej instalacji centralnego ogrzewania powinna znaleźć się stosowna armatura regulująca przepływ czynnika grzewczego w instalacji. Wyróżniamy armaturę regulującą (zawory trójdrogowe, mieszające, odcinające), zabezpieczającą (zawory bezpieczeństwa, zawory odpowietrzające). Właściwy dobór i zastosowanie armatury jest warunkiem poprawnego działania instalacji.

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Naczynia wzbiorcze

Ostatnim elementem instalacji grzewczych są naczynia wzbiorcze. Ich zadaniem jest przejmowanie nadwyżki objętości cieczy, która wynika z wzrostu temperatury czynnika. Zapobiega to nadmiernemu i niepożądanemu wzrostowi ciśnienia w instalacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »