| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Na co zwrócić uwagę podczas kupowania grzejnika?

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania grzejnika?

Zakup grzejnika. Do wyboru mamy szeroką gamę urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki elektryczne lub dmuchawy. Kiedy planujemy samodzielny zakup grzejnika, musimy wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać grzejniki. Posiadając taką wiedzę, możemy dokonać wyboru technologii wykonania grzejnika. Następnym krokiem jest wybór estetyczny. Grzejnik może być urządzeniem grzewczym albo wpisywać się w projekt dekoratora wnętrz lub nasz własną wizję wystroju pomieszczenia.

Jakie parametry techniczne musimy znać, by dobrać odpowiedni grzejnik?

Podstawowym parametrem grzejnika jest moc grzewcza wyrażona w watach, najczęściej w kilowatach (kW). Dobieramy taką moc grzewczą, aby dogrzać pomieszczenie, a jednocześnie uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jeśli nie dysponujemy projektem, musimy zlecić komuś obliczenie mocy grzewczej. Zwracając się do kogoś o pomoc w obliczeniach, musimy podać:
-wymiary pomieszczeń;
-przenikalność cieplną ścian;
-ilość okien i drzwi;
-przenikalność cieplną okien oraz drzwi, jeśli są one wyjściami na zewnątrz.

Bardzo ważnym parametrem są wymiary grzejnika. Grzejnik musi zmieścić się w konkretnym miejscu w pomieszczeniu. Grzejniki tej samej mocy mogą różnic się pod względem stosunku wysokości do długości. Mogą być różne pod względem powierzchni, np. grzejniki płytowe mogą być jedno, dwu lub trójwarstwowe.

Zobacz także: Gdzie najlepiej umieszczać grzejniki?

Jaki materiał jest najlepszy na grzejnik?

Materiały, z których grzejniki są najczęściej wykonane to metale: stal (dawniej żeliwo), nowsze aluminium, rzadziej miedź. Dobra przewodność cieplna materiału przyśpiesza nagrzewanie się grzejnika i ułatwia wypromieniowanie ciepła do ogrzewanego pomieszczenia. Aluminium i miedź mają lepszą przewodność cieplną od stali czy żeliwa. Grzejniki wykonane z aluminium, w stosunku do stalowych o tej samej mocy grzewczej mogą być mniejsze.

Czym różnią się grzejniki pod względem technologii wykonania?

Pod względem konstrukcji najczęstszymi rozwiązaniami są grzejniki żeberkowe oraz płytowe. Osobny typoszereg to grzejniki łazienkowe, łączące funkcję grzania z suszarką (drabinką) lub wieszakiem na ręczniki. Do wszystkich grzejników doprowadzamy dwie rury –napływ i odpływ czynnika grzewczego (najczęściej wody). W starszych grzejnikach rura napływowa wchodzi w górną część grzejnika, a odpływowa w dolną. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest oddolne podłączenie obu rur przy jednym z narożników. Pojawiły się także grzejniki z oddolnym podłączeniem na środku grzejnika. Takie rozwiązanie ułatwia precyzyjne rozmieszczenie rur, a co za tym idzie – precyzyjne usytuowanie grzejnika.

Zobacz także: Jaki grzejnik do pomieszczenia?

Jak kupić grzejnik?

W domu przygotowujemy listę z wymaganymi parametrami pod względem ilości, mocy grzewczej i gabarytów. Z wykonawcą ogrzewania uzgadniamy rodzaj podłączenia grzejnika. W punkcie sprzedaży, wyposażeni w wiedzę o parametrach technicznych, materiale i technologii wykonania, podajemy dane sprzedawcy i dobieramy grzejnik pod względem wymiarów, wyglądu i koloru spośród zaproponowanych przez sprzedawcę.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK