reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?

Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?


Kiedy wybieramy kocioł do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, powinniśmy szukać rozwiązań, które zapewnią nam zarówno komfort, jak i racjonalnie niskie koszty eksploatacji.

Gazowe kotły kondensacyjne obecnie najlepiej odpowiadają takim kryteriom. Różnią się one od kotłów tradycyjnych przede wszystkim tym, że kondensują czyli skraplają parę wodną, która w przypadku zwykłego kotła uchodzi ze spalinami do atmosfery. Urządzenia te są więc oszczędniejsze, dzięki maksymalnemu wykorzystaniu energii zawartej w spalanym paliwie. Oszczędności, które wynikają z zastosowania kotła kondensacyjnego, wynoszą około 15–20% w przypadku porównywania nowych urządzeń, do nawet 20–40% w przypadku wymiany starego kotła. Wystarczy sprawdzić jaki koszt stanowi ogrzewanie budynku w sezonie grzewczym i przemnożyć tę kwotę przez choćby 15–20%, by mieć orientację jak dużo możemy zaoszczędzić, jeśli wybierzemy odpowiedni model kotła kondensacyjnego. Oprócz oszczędności w zużyciu gazu kotły kondensacyjne zapewniają nam dodatkowe korzyści.

Zobacz także: Jak w łatwy sposób ocieplić dom? Kilka słów o regulatorach temperatury

Wysoki komfort i bezpieczeństwo

Kotły kondensacyjne z reguły nie pobierają powietrza do spalania gazu z pomieszczenia (w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń). Zasysają je z zewnątrz osobną rurą. Zaś drugim przewodem odprowadzane są spaliny z kotła. Szczególnie zimą daje nam to odczucie wyższego komfortu, ponieważ nie ma intensywnego przepływu zimnego powietrza. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy zainstalować kocioł w łazience lub kuchni. Dodatkowo żywotność zainstalowanego w takim pomieszczeniu kotła kondensacyjnego będzie o wiele dłuższa niż kotła atmosferycznego. Dzieje się tak dlatego, że nie pobiera on powietrza z łazienki czy kuchni i nie będą do niego trafiały opary z kąpieli, prania czy gotowania. 

Kocioł kondensacyjny zapewni również wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ posiada zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że nie istnieje ryzyko wypływu spalin do pomieszczenia i zatrucia domowników.

Kocioł kondensacyjny to również wyższy komfort akustyczny w domu. Poziom hałasu emitowanego przez to urządzenie jest bardzo niski. Czasem jest to wartość zaledwie 38–40 dBA. W przypadku kotłów atmosferycznych jest to nawet 55 dBA. Dzięki temu, gdy nie dysponujemy osobną kotłownią, możemy zamontować kocioł w innym pomieszczeniu (na przykład kuchni lub łazience) bez obawy o nadmierny hałas emitowany przez urządzenie.

Wieloletnia żywotność

Chcemy również, by w okresie co najmniej 10–15 lat kocioł wymagał jedynie okresowej konserwacji bez potrzeby wymiany całego urządzenia co kilka lat. Kotły kondensacyjne są wykonane z trwałych materiałów (takich jak stal kwasoodporna czy stop aluminiowo-krzemowy), więc bardzo dobrze spełniają i to kryterium. Gwarantuje to wieloletnią eksploatację.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gazowe kotły kondensacyjne różnią się one od kotłów tradycyjnych przede wszystkim tym, że kondensują czyli skraplają parę wodną, która w przypadku zwykłego kotła uchodzi ze spalinami do atmosfery.
Gazowe kotły kondensacyjne różnią się one od kotłów tradycyjnych przede wszystkim tym, że kondensują czyli skraplają parę wodną, która w przypadku zwykłego kotła uchodzi ze spalinami do atmosfery.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama