| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?

Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?


Kiedy wybieramy kocioł do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, powinniśmy szukać rozwiązań, które zapewnią nam zarówno komfort, jak i racjonalnie niskie koszty eksploatacji.

Opłacalność

Przy wyborze kotła powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim rachunek ekonomiczny. Dla przykładu możemy przeanalizować koszty ogrzewania domu o powierzchni 120 m2 w okolicach Warszawy. W tym domu zastosowano kocioł gazowy niekondensacyjny. W następujących po sobie trzech latach koszt ogrzewania tego budynku wynosił około 3775 zł rocznie. Jeśli więc teraz chcemy wymienić kocioł na kondensacyjny możemy szacować, że roczne koszty ogrzewania będą niższe o co najmniej 15% czyli o około 500 zł. Natomiast cena kotła kondensacyjnego jest w tej chwili wyższa od kotła atmosferycznego o około 2000–2500 zł. Zatem czas zwrotu inwestycji w kocioł kondensacyjny wynosi zaledwie 4–5 lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę ewentualny wzrost cen gazu okres ten w rzeczywistości będzie jeszcze krótszy. W czasie kilkunastoletniej eksploatacji kotła różnica w cenie zwróci się nam co najmniej 3–4-krotnie. Z punktu widzenia ekonomicznego kotły kondensacyjne są więc jedynym sensownym rozwiązaniem. Z roku na rok różnica w cenie między nimi, a kotłami atmosferycznymi jest coraz mniejsza.

Współpraca z innymi źródłami energii

Obecnie kotły kondensacyjne są najefektywniejszym rodzajem kotłów zasilanych gazem. W zależności od warunków pracy z energii zawartej w spalanym paliwie w przypadku kotła kondensacyjnego tracimy jedynie od 1 do kilku procent w przeciwieństwie do około 20% w przypadku kotła atmosferycznego. Jednak ogrzewanie domu z wykorzystaniem gazu jest z roku na rok coraz bardziej kosztowne. Dlatego wiele osób podczas budowy domu zastanawia się nad tym jak jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem może być połączenie kotła kondensacyjnego z urządzeniami, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Najczęstszym tego typu rozwiązaniem jest zastosowanie w instalacji kotła kondensacyjnego oraz kolektorów słonecznych. W zależności od potrzeb i możliwości kolektory słoneczne mogą wspomagać tylko przygotowanie ciepłej wody użytkowej lub również ogrzewanie budynku. W przypadku ogrzewania tylko ciepłej wody zastosowanie kolektorów słonecznych może zredukować zużycie energii na ten cel o około 60%. W przypadku zaś zastosowania instalacji wspomagającej również ogrzewanie budynku możemy rocznie zaoszczędzić około 20% energii niezbędnej do przygotowania ciepłej wody i ogrzewania. Niektórzy producenci oferują już gotowe zestawy, żeby bezbłędnie skonfigurować całą instalację. Zawierają one na przykład kocioł kondensacyjny, odpowiednią ilość kolektorów słonecznych oraz zasobnik ciepłej wody, akcesoria montażowe i instalacyjne. Na przykład kocioł VC ecoTEC oraz kolektory słoneczne VFK 145 V i osprzęt.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gazowe kotły kondensacyjne różnią się one od kotłów tradycyjnych przede wszystkim tym, że kondensują czyli skraplają parę wodną, która w przypadku zwykłego kotła uchodzi ze spalinami do atmosfery.
Gazowe kotły kondensacyjne różnią się one od kotłów tradycyjnych przede wszystkim tym, że kondensują czyli skraplają parę wodną, która w przypadku zwykłego kotła uchodzi ze spalinami do atmosfery.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK