| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Licznik, tablica rozdzielcza – jak poprowadzić prąd

Najprościej projektować instalację w takiej kolejności, w jakiej wprowadzamy prąd do domu. Na początku musimy przewidzieć miejsce na licznik energii elektrycznej. Warto zainstalować go w taki sposób abyśmy w trakcie eksploatacji mieli łatwy dostęp do odczytania wartości wskazywanych przez niego.

Niezbędna jest również tablica rozdzielcza, która rozdzieli prąd na cały budynek, a jednocześnie będzie  miejscem do zainstalowania bezpieczników. Powinna być zamontowana na takiej wysokości, aby osoby zamieszkujące dom mogły się do niej bez większych trudności dostać w przypadku awarii. Jeżeli dom ma zamieszkiwać osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim tablica rozdzielcza musi być w jej zasięgu. Starajmy się montować tablice większe niż są potrzebne w danym momencie, aby była możliwość jej rozbudowy oraz czytelnego pogrupowania bezpieczników.

Planując wielkość tablicy rozdzielczej powinniśmy przewidzieć niezależne obwody na światło oraz gniazda elektryczne w każdym pomieszczeniu. Przy większych pomieszczeniach warto zaplanować po dwa obwody, lub odpowiednio więcej jeżeli pobór prądu w danym pomieszczeniu ma być wysoki.

Zobacz także: Oświetlenie LED - czy warto je stosować?

Kolejnym ważnym krokiem podczas projektowania instalacji elektrycznej jest zaplanowanie włączników, rozmieszczenie źródeł światła oraz gniazdek elektrycznych w każdym pomieszczeniu. Jednak ten krok poprzedza wstępne rozmieszczenie mebli w domu. Ma to kluczowe znaczenie, abyśmy nie zasłonili włącznika światła, lub zaplanowanego kinkietu szafą.

Przedpokój

W przedpokoju zazwyczaj nie potrzeba zbyt wielu gniazdek elektrycznych, jednak budując dom warto zainstalować choć jedno. Jeżeli nasz przedpokój jest duży warto zaplanować dwa włączniki światła na początku i na końcu pomieszczenia. Będzie to niezbędne, abyśmy wchodząc do domu nie musieli wyłączać światła, a następnie przechodzić przez ciemne pomieszczenie.

Zobacz także: Jak oświetlić przedpokój?

Kuchnia

Jeżeli korzystamy z kuchenki elektrycznej musimy wziąć pod uwagę pobór prądu wszystkich urządzeń kuchennych, gdyby działały w jednym momencie. Nie zawsze korzystamy właśnie w ten sposób, jednak przygotowując obiad możemy włączyć płytę indukcyjną, piekarnik i czajnik elektryczny. Jeżeli nie rozplanujemy instalacji w odpowiedni sposób może to prowadzić do jej przeciążenia.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK