| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Licznik, tablica rozdzielcza – jak poprowadzić prąd

Najprościej projektować instalację w takiej kolejności, w jakiej wprowadzamy prąd do domu. Na początku musimy przewidzieć miejsce na licznik energii elektrycznej. Warto zainstalować go w taki sposób abyśmy w trakcie eksploatacji mieli łatwy dostęp do odczytania wartości wskazywanych przez niego.

Niezbędna jest również tablica rozdzielcza, która rozdzieli prąd na cały budynek, a jednocześnie będzie  miejscem do zainstalowania bezpieczników. Powinna być zamontowana na takiej wysokości, aby osoby zamieszkujące dom mogły się do niej bez większych trudności dostać w przypadku awarii. Jeżeli dom ma zamieszkiwać osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim tablica rozdzielcza musi być w jej zasięgu. Starajmy się montować tablice większe niż są potrzebne w danym momencie, aby była możliwość jej rozbudowy oraz czytelnego pogrupowania bezpieczników.

Planując wielkość tablicy rozdzielczej powinniśmy przewidzieć niezależne obwody na światło oraz gniazda elektryczne w każdym pomieszczeniu. Przy większych pomieszczeniach warto zaplanować po dwa obwody, lub odpowiednio więcej jeżeli pobór prądu w danym pomieszczeniu ma być wysoki.

Zobacz także: Oświetlenie LED - czy warto je stosować?

Kolejnym ważnym krokiem podczas projektowania instalacji elektrycznej jest zaplanowanie włączników, rozmieszczenie źródeł światła oraz gniazdek elektrycznych w każdym pomieszczeniu. Jednak ten krok poprzedza wstępne rozmieszczenie mebli w domu. Ma to kluczowe znaczenie, abyśmy nie zasłonili włącznika światła, lub zaplanowanego kinkietu szafą.

Przedpokój

W przedpokoju zazwyczaj nie potrzeba zbyt wielu gniazdek elektrycznych, jednak budując dom warto zainstalować choć jedno. Jeżeli nasz przedpokój jest duży warto zaplanować dwa włączniki światła na początku i na końcu pomieszczenia. Będzie to niezbędne, abyśmy wchodząc do domu nie musieli wyłączać światła, a następnie przechodzić przez ciemne pomieszczenie.

Zobacz także: Jak oświetlić przedpokój?

Kuchnia

Jeżeli korzystamy z kuchenki elektrycznej musimy wziąć pod uwagę pobór prądu wszystkich urządzeń kuchennych, gdyby działały w jednym momencie. Nie zawsze korzystamy właśnie w ten sposób, jednak przygotowując obiad możemy włączyć płytę indukcyjną, piekarnik i czajnik elektryczny. Jeżeli nie rozplanujemy instalacji w odpowiedni sposób może to prowadzić do jej przeciążenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »