| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Inteligentny dom – jakie daje możliwości?

Inteligentny dom – jakie daje możliwości?

Inteligentny dom to taki, w którym możemy kontrolować i sterować elementami instalacji w domu, takimi jak temperatura, oświetlenie, zasłony/rolety w oknach, monitoring, sprzęt audio-video, urządzenia AGD. Jakie daje nam możliwości inteligentny dom?

Komfort życia w inteligentnym domu wynika z tego, że z centralnego panelu można dowolnie sterować urządzeniami, jak również całymi ich grupami. Przykładowo jest możliwość sterowania grupami oświetleniowymi i zaprogramowania ich zestawienia według własnych potrzeb. Jest to tym większe ułatwienie, że pozwala jednym naciśnięciem klawisza uaktywnić tzw. „scenę”, czyli określoną przez nas grupę oświetlenia, ogrzewania, rolet, muzyki.

Przykładowe sceny:

– „Kino domowe” – ekran projektora wysuwa się, projektor się opuszcza, uruchamia się dźwięk, zasłaniają zasłony i zapala kameralne oświetlenie,

– „Wieczór” – opuszczają się rolety i automatycznie załącza się oświetlenie ogrodu oraz iluminacja jednego elementu, np. drzewa, ścieżki, strefy wejściowej,

– „Goście” – za dotknięciem jednego przycisku wyłączają się wszystkie inteligentne funkcje. Do dyspozycji gości pozostaje jedynie włączanie i wyłączanie określonych grup oświetleniowych,

– „Kawa” – ekspres można włączyć z dowolnego miejsca w domu.

Ograniczeniem w tworzeniu scen może być jedynie nasza wyobraźnia.

Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?

Z technicznego punktu widzenia – czyli jak w praktyce wygląda system inteligentnego domu (KNX)?

Mamy dwa rodzaje urządzeń: takie, które wydają polecenia (włączniki, panele dotykowe, stacja pogodowa) oraz takie, które je odbierają i wykonują (lampy, rolety, brama garażowa, grzejniki). Okablowanie potrzebne do stworzenia inteligentnego domu nieco różni się od tradycyjnego, więc warto o tym pamiętać przy budowie domu lub przy remoncie mieszkania.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Co takie okablowanie daje w praktyce?

Niezawodność – komunikacja przewodowa jest sprawdzona i pewna,

Odporność na zakłócenia – nie musimy martwić się, że urządzenie nie zadziała, tak jak ma to czasem miejsce w przypadku sterowania radiowego,

Nieograniczone możliwości rozbudowy – w każdym momencie użytkowania domu/mieszkania, jeśli stwierdzimy, że system nie współgra z naszym trybem życia, możemy go przeprogramować bez „prucia” ścian.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Jakie są inne zalety systemu?

Często na etapie budowy przyszły użytkownik nie wie, czy dany włącznik będzie załączał oświetlenie górne w salonie, czy podświetlenie boczne przy kanapie. Tradycyjne okablowanie ma ten minus, że trzeba myśleć o tym na etapie projektowania. W systemie KNX – nie! Są to kwestie końcowe będące ostatnim etapem budowy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »