| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Jakiej instalacji elektrycznej potrzebujemy w garażu i przy domowym warsztacie?

Jakiej instalacji elektrycznej potrzebujemy w garażu i przy domowym warsztacie?


Co do instalacji w garażu musimy wziąć pod uwagę, jakie urządzenia będą w nim zainstalowane 1-fazowe czy 3-fazowe.

Na pewno nie zaszkodzi, jeśli umieścimy w nim paru gniazd 3-fazowe. Na początek zastanówmy się, ile gniazd zaspokoi nasze potrzeby. Weźmy pod uwagę plan architektury wewnętrznej jak np. stół z narzędziami, czy półki i regały na narzędzia. Instalację należy wykonać podobnie jak w mieszkaniu, czyli te same przewody, puszki instalacyjne, gniazda hermetyczne.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Należy się zastanowić, jakie urządzenia będą się tam znajdowały, czy będą tam frezarki, grzejniki elektryczne, spawarki itd. Jeśli tak, instalacja będzie musiała być dodatkowo zabezpieczona np. dla spawarki (inny typ bezpieczników). Co do przekrojów przewodów, również nie należy na tym oszczędzać.

Druga sprawa czy garaż (warsztat) jest połączony z resztą budynku czy może jest nim odrębny budynek. W drugim przypadku zasilmy go odpowiednim kablem, jeśli będzie to wykop (i tu kablem nie przewodem, jak to się często zdarza) dla zapotrzebowania.

Co do oświetlenia to według zapotrzebowania i powierzchni garażu, oczywiście dobrze jest mieć doświetlone miejsce, w którym możemy czasem coś naprawiać itp. Jeśli chodzi o oprawy, również najlepiej żeby były hermetyczne. Jednak nikt nam tu nie narzuca z góry, jakie mają być.

Natomiast, jeśli dostajemy do dyspozycji garaż bądź miejsce przeznaczone pod warsztat z dużym brakiem instalacji elektrycznej, instalujemy dodatkowe punkty w rurach osłonowych PVC stosownie do przekroju przewodu. Dzięki temu uzyskamy tanią i szybką instalacje elektryczną bez większych nakładów pracy i kosztów.

Jeśli garaż posiada stromy podjazd narażony na warunki atmosferyczne, jakie panują w zimowym okresie należy go wyposażyć w elektryczne ogrzewanie podjazdu, które chroni przed poślizgiem.

Zobacz także: Jak wybrać gniazdko elektryczne?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »