| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?

Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?


Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi skuteczny środek w zapobieganiu porażeniom prądem elektrycznym. To prosta idea, łatwa w zastosowaniu, zalecana w aktach normatywnych przez specjalistów. A jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany…

Nie należy jednak zapominać, że normy przyjęte przez Polski Komitet Normalizacyjny stanowią źródło wiedzy technicznej oraz wytycznych, które dają gwarancję należytej realizacji zadań, z dziedziny elektrotechniki włącznie. Co więcej, w sytuacjach spornych to właśnie zapisy zawarte w PN pomagają rozstrzygać o odpowiedzialności oraz winie.

Za stosowaniem się do wytycznych przedstawionych w PN przemawia również ustawowa odpowiedzialność osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie „za wykonywanie tych funkcji zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej” oraz ich jakość. (art. 12. ust. 6. Ustawy z dn. 7.07.1994r. - Prawo budowlane, tekst jednolity z dn. 12.11.2010r. Dz.U. nr 243. poz. 1623.).

Bezpieczeństwo człowieka jest dobrem nadrzędnym, a więc celowym jest sięganie po wszelkiego rodzaju rozwiązania techniczne, mające na celu polepszenie ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Porażenie prądem elektrycznym należy do szczególnie groźnych, ze względu na podstawową własność prądu elektrycznego - jest niewidoczny. Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego nie musi oznaczać dodatkowych i nieuzasadnionych wyłączeń, a co najważniejsze, uzyskuje się zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK