REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dom inteligentny - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Michał Jarski
Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro
Domy inteligentne, ale czy bezpieczne?
Domy inteligentne, ale czy bezpieczne?
ROCKWOOL

REKLAMA

REKLAMA

Wygoda i funkcjonalność to nie jedyne cechy inteligentnych domów. Warto zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Choć wszystkie udogodnienia związane z Internetem rzeczy (IoT) i zautomatyzowanym domem mają w zamyśle ułatwić codzienne życie, niewłaściwie chronione i niekontrolowane sprzęty mogą przyczynić się do wielu wirtualnych (i nie tylko!) włamań.

„Paradoksalnie integracja funkcji związanych z bezpieczeństwem fizycznym inteligentnych domów może narażać je na utratę bezpieczeństwa wirtualnego. Należy mieć świadomość, że powiązanie instalacji elektrycznej z alarmową, czujnikami dymu, kamerami itd. z dostępem do Internetu stwarza cyberprzestępcom możliwości włamań, które wcale nie muszą ograniczać się tylko do wykradania prywatnych informacji” – mówi Michał Jarski, Regional Director CEE w firmie Trend Micro.

REKLAMA

Poniżej w skrócie opisujemy zalety i wady kilku wybranych przykładów:

1) Kamery monitoringu, czujniki ruchu, automatyczne zamki, gadżety związane z bezpieczeństwem IT. System nadzoru i obserwacji chroni domy poprzez automatyczne zamykanie drzwi wejściowych i okien czy monitorowanie otoczenia za pomocą kamer. Dzięki połączeniu do Internetu wszystkie te urządzenia mogą być zdalnie sterowane przez właścicieli, tak samo jak i przez… cyberprzestępców. Jeśli nie są w pełni chronione bardzo łatwo jest przejąć nad nimi kontrolę. W takiej sytuacji osoby niepożądane mogą wykorzystać system do uzyskania informacji o nieobecności właścicieli, wyboru najlepszego czasu na włamanie do domu, wyłączenie instalacji alarmowej, czy też otwarcie zamków bez użycia siły. Poszczególne domowe urządzenia mogą stać się wrotami, przez które przestępcy przenikną do systemu informatycznego dokonując kradzieży wirtualnych, ale i tych prawdziwych.

Mieszkanie w bloku wyposażone w inteligentne technologie

2) Smart TV. Inteligentne telewizory są wyposażone w mikrofony i wbudowane kamery, które posiadają funkcje rozpoznawania głosu i twarzy użytkowników, co umożliwia automatyczną obsługę ustawień przypisanych konkretnym osobom. Jednak połączenie do sieci stwarza ryzyko wycieku prywatnych filmów i obrazów, a nawet wykorzystania tożsamości domowników na niepożądanych stronach – bez ich zgody, a nawet wiedzy. Eksperci Trend Micro alarmowali ostatnio o wykryciu w inteligentnych telewizorach aplikacji zainfekowanych backdoorem wykorzystującym starą lukę w zabezpieczeniach Androida. Większość dostępnych obecnie na rynku telewizorów smart nie pracuje na aktualnych, załatanych wersjach systemów operacyjnych, dzięki czemu atakujący mogą z powodzeniem wykorzystywać znane od dawna podatności do przeprowadzania ataków. Chodzi o urządzenia znajdujące się w ofercie nawet tak znanych producentów, jak Philips, Panasonic i Sharp. Więcej informacji o serwerach oraz adresach stron rozprzestrzeniających złośliwe aplikacje na Smart TV można znaleźć na blogu: http://blog.trendmicro.pl/2016/01/26/smart-tv-z-systemem-android-podatny-na-zagrozenia-typu-backdoor/#more-268.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kuchnia zdalnie sterowana, czyli inteligentne sprzęty AGD

3) Inteligentny samochód. Inteligentne systemy w samochodzie pozwalają aktualizować mapy w nawigacji, przekazywać informacje o natężeniu ruchu, dostosowywać ustawienia tempomatu do spodziewanej prędkości na autostradzie, uruchamiać zdalnie ogrzewanie czy też optymalizować oprogramowanie sterujące ustawieniami silnika. Ale w przypadku ataku hakerskiego, cyberprzestępcy mają pełen wgląd w bieżącą lokalizację pojazdu czy tras, jakimi porusza się kierowca – zebrane dane mogą być wykorzystane do ataku na wielu poziomach, nie tylko w przestrzeni wirtualnej. Co więcej, jeśli przestępcy przejmą kontrolę na przykład nad systemem hamowania, kierowca narażony jest na wielkie niebezpieczeństwo.


Co więcej, atak może nastąpić zarówno zdalnie (co jest mniej prawdopodobne), ale także lokalnie, w trakcie serwisowania naszego pojazdu. Poprzez zainfekowany komputer w warsztacie możliwe jest zmodyfikowanie konfiguracji systemów samochodu w sposób niezauważalny zarówno dla użytkownika, jak i mechanika. Zmiany pozostają ukryte, ale mogą mieć zgubne skutki: wystarczy pomyśleć co się stanie w razie wypadku, gdy wyłączone będą poduszki powietrzne.

Jak będą wyglądały inteligentne domy w przyszłości?

4) Inteligentna lodówka. Obecnie urządzenia posiadają specjalny panel LCD, za pomocą którego można kupować żywność online. Lodówka może też pomóc utrzymać obraną dietę poprzez kontrolę zapasów produktów zapisanych w menu. Jednak nawet to urządzenie może być wykorzystywane przez cyberprzestępców do działań na szkodę użytkownika – mogą oni na przykład wykraść dane logowania do sklepów online i składać niechciane zamówienia. Urządzenia tego typu najczęściej wyposażone są w łatwe do oprogramowania systemy operacyjne (np. Android), jednak producenci nie robią nic, aby odpowiednio przygotować je do pracy, zabezpieczyć przed niepowołanym użyciem. Nie wykonują również żadnych aktualizacji, które łatałyby nowo odkryte luki w bezpieczeństwie. W rezultacie wszystkie elementy inteligentnego domu stają się łatwym celem dla cyberprzestępców.

Jak chronić urządzenia smart?

Zagrożenia internetowe nie ograniczają się do złośliwego oprogramowania i oszustw. Cyberprzestępcy wiedzą, że im więcej sprzętów jest połączonych z siecią, tym zwiększa się ryzyko ujawniania prywatnych informacji. Wobec powyższego mieszkańcy inteligentnych domów powinni unikać pobierania aplikacji ze stron prowadzonych przez podejrzane firmy, nie mogą zapominać też o instalacji odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego.

Źródło: Trend Micro

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA