Ciekawostki na temat miedzi - czy wiesz, że...

Bez miedzi nie da się żyć.<br>
<br>
Zdziwisz się jak bardzo miedź jest obecna w naszym codziennym życiu. Choć kojarzy się przede wszystkim z groszowymi monetami, to bez miedzi nie powstaną smartfony, nie pojadą pociągi, nie popłynie prąd, a budynki stracą wiele uroku. Życie bez miedzi byłoby praktycznie niemożliwe.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
Miedź to pierwiastek chemiczny, który towarzyszy nam na co dzień. Miedź po przetopieniu jest metalem, który bardzo dobrze przewodzi ciepło i elektryczność. Stosowane w instalacjach rury i złączki z miedzi są nierdzewne, przeżyją sto lat, a także nie trzeba ich konserwować. Miedź ma właściwości bakteriobójcze, nie zmienia smaku, ani zapachu wody. Wbrew obiegowym opiniom koszt miedzianej instalacji wodnej w domu jednorodzinnym jest porównywalny z kosztem instalacji z tworzywa sztucznego.

Miedziaki – nie przepadamy za nimi, zalegają nam w domach, NBP chciał wycofać je z użycia, ale…groszówki wciąż mają się dobrze i póki co nie znikną z naszych portfeli. Od tego roku miedziaki mają być bite ze stali powlekanej mosiądzem.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Elektronika - bez miedzi nie byłoby współczesnej elektroniki. Miedź jest elementem niezbędnym do produkcji układów scalonych. W układach chłodzenia urządzeń stosuje się radiatory wykonane z miedzi. Twój smartfon, tablet, czy laptop nie istniałby bez miedzi.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Miedź ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że zabija 99,9 proc. bakterii i wirusów na swojej powierzchni, a sprzęty z niej wykonane chronią przed drobnoustrojami wywołującymi choroby. Szpitale, placówki ochrony zdrowia, lotniska oraz komunikacja miejska to miejsca gdzie coraz częściej spotyka się miedziane klamki czy poręcze. W Polsce sprzętem z miedzi może pochwalić się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Fotowoltaika jest co raz bardziej powszechnym sposobem wytwarzania energii. Instalacja fotowoltaiczna zawdzięcza swoje działanie miedzi, gdyż ten metal służy do budowy elektrod, kolektora i przewodów łączących ogniwa w moduły oraz moduły z przetwornicą lub baterią.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Pociągi bez miedzi daleko nie zajadą. Lokomotywy elektryczne posiadają moc od kilku do nawet kilkunastu megawatów. Napędzane są przy pomocy kilkunastu silników elektrycznych, prądu stałego, lub silników indukcyjnych. Miedź jest podstawowym budulcem uzwojeń wirników i stojanów oraz kabli zasilających. Miedź stosuje się też w instalacjach elektrycznych, ogrzewania, chłodzenia, a także w oświetleniu.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Kable i przewody – choć pojawiają się nowe materiały, to miedź jest wciąż najbardziej popularnym materiałem przewodzącym w prawie wszystkich rodzajach przewodów. Dlaczego? Ponieważ przewyższa najczęściej stosowany zamiennik jakim jest aluminium we wszystkich kategoriach technicznych, czyli przewodności, wytrzymałości mechanicznej, odporności na korozję, elastyczności i kowalności. Szacuje się, że blisko połowa światowego wydobycia miedzi przeznaczana jest do produkcji kabli i przewodów elektrycznych. Miedź jest wzorcem przewodności, do którego porównuje się inne przewodniki.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Rury i złączki z miedzi są nierdzewne, przeżyją sto lat, nie trzeba ich konserwować, są bakteriobójcze, nie zmieniają smaku, ani zapachu wody. Wbrew obiegowym opiniom koszt miedzianej instalacji wodnej w domu jednorodzinnym jest porównywalny z kosztem instalacji z tworzywa sztucznego.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Silniki – bez miedzi nie ruszą. Przewodność miedzi sprawia, że podwyższa się sprawność silnika. Zwiększenie przekroju uzwojeń obniża straty energii.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Miedź jest co raz powszechniejszym elementem architektury. Projektanci stosują miedź na dachach, elewacjach oraz wewnątrz budynków. Przykłady? Stacja londyńskiego metra Hounslow East Station.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Stacja Paryskiego metra Arts et Metiers
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Jest też polski akcent, czyli „Zielony Dom” we Wrocławiu.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

Miedziorytnictwo to dziedzina sztuki korzystająca z miedzi. W Polsce najsłynniejszym artystą rzeźbiącym w tym metalu był Eugeniusz Get-Stankiewicz. Na wrocławskim rynku można odwiedzać jego pracownię, czyli Domek Miedziorytnika. W Domku regularnie pokazywane są prace z miedzi, w tym grafiki, biżuteria, czy maski.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

A gdyby tego było mało, to miedź w 100 proc. poddaje się recyklingowi. Szacuje się, że 80 proc. obecnie stosowanej miedzi pochodzi z odzysku.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
19,90 zł
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: