reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku

Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku

W 2014 roku prawo energetyczne liczy na wejście w życie kilku ustaw, między innymi dotyczących korytarzy przesyłowych, gazu łupkowego, odnawialnych źródeł energii, turbin wiatrowych oraz inteligentnych liczników. Czy rzeczywiście te przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku? Co zmieni się w prawie energetycznym w 2014 roku?

Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Ciągle poprawiany jest projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, mimo że pierwotnie został on przyjęty w listopadzie ubiegłego roku przez rządowy Komitet do Spraw Europejskich. Ustawa ta ma na celu wdrożenie przepisów europejskich, które powinny obowiązywać w naszym kraju już od roku. Przepisy będą dotyczyły konieczności tworzenia budynków prawie zero energetycznych – w Polsce nadal jednak nie określono co do dokładnie znaczy. Budynki tego typu miałyby powstawać od 2018 roku – jeśli tworzone byłyby na potrzeby użyteczności publicznej, a od 2020 roku ustawa objęłaby wszystkie nowo stawiane budynki.

Zobacz też: serwis Instalacje elektryczne

Obowiązek instalacji inteligentnych liczników – nowość w prawie energetycznym

W tym roku powinna powstać także nowelizacja ustawy o prawie energetycznym dotycząca konieczności montowania tak zwanych inteligentnych liczników i stworzenia Operatora Informacji Pomiarowej. Operator ten miałby być państwową spółką pobierającą dane z liczników energetycznych wszystkich odbiorców energii. Na razie wiadomo jednak tylko tyle, że ministerstwo gospodarki doszło do porozumienia z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych i z ministerstwem finansów.

Korytarze przesyłowe – możliwość realnego wprowadzenia?

Od pięciu lat nie udało się uchwalić ustawy o korytarzach przesyłowych, ale w związku z krytyką ze strony Najwyższej Izby Kontroli istnieje szansa, że zostanie ona uchwalona jeszcze w tym roku. Ustawa ta ma z założenia ułatwić inwestowanie w sieci przesyłowe – gazowe, ciepłownicze, ropociągi i elektroenergetyczne. Niestety duży sprzeciw wyrażają samorządy i rzeczoznawcy majątkowi.

Nowela kogeneracyjna

 Najprawdopodobniej także jeszcze w tym roku zostanie uchwalona tak zwana nowela kogeneracyjna – ustawa, która przywróci na najbliższe dwa lata system wsparcia energii w wysokosprawnej kogeneracji, czyli możliwości wytwarzanie jednocześnie prądu i ciepła. Taka możliwość wymaga niestety znacznie droższych technologii, ale posiada wielki plus – ogranicza emisję CO2. Nowela ta będzie miała także wpływ na wzrost ceny prądu i ciepła, dla indywidualnego odbiorcy oznacza to około 3% więcej.

Prace nad ustawą dotyczącą gazu łupkowego

Rząd nadal pracuje także nad ustawą dotyczącą gazu łupkowego – o opodatkowaniu  oraz o eksploatacji i powołaniu Narodowego Operatora Kopalni Energetycznych. Po ostatnich złagodzeniach planowane są jeszcze jedne zmiany przed uchwaleniem tej ustawy.

Zobacz też: Dodatek energetyczny w 2014 r.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku
Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama