reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Dodatek energetyczny w 2014 r.

Dodatek energetyczny w 2014 r.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne powstał tak zwany dodatek energetyczny przysługujący odbiorcy wrażliwemu, czyli takiemu, który już pobiera dodatek mieszkaniowy i zaliczany jest do osób najuboższych. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić aby otrzymać dodatek energetyczny? Gdzie należy złożyć wniosek o dodatek i ile on wynosi?

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne wprowadza od początku bieżącego roku dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego – takiego, który pobiera dodatek mieszkaniowy albo ma do niego prawo i, który stanowi stronę w umowie kompleksowej lub w umowie o sprzedaż energii elektrycznej zawartej z dowolnym przedsiębiorstwem energetycznym. Jeszcze jednym warunkiem jest konieczność mieszkania w miejscu odbioru energii, wobec tego dodatek energetyczny nie przysługuje wynajmującym lokale mieszkalne.

Ile wynosi dodatek energetyczny?

Ze względu na to, że dodatek przyznaje się wyłącznie na pół roku, obawiano się, ile będzie wynosił od maja 2014 – obwieszczenie ministra gospodarki z 17 kwietnia nie zmienia wysokości dodatku na okres od 1 maja 2014 do 30 kwietnia 2015 roku. Wobec tego dla gospodarstw prowadzonych przez jedną osobę wyniesie, tak jak dotychczas, 11,36 zł miesięcznie, dla gospodarstw liczących od dwóch do czterech osób – 15,77 zł miesięcznie, a dla co najmniej pięciu osób – 18,93 zł. Dodatek ten obliczany jest z kwoty rocznej dodatku energetycznego, którą ogłasza minister gospodarki.

Co trzeba zrobić aby otrzymać dodatek energetyczny?

Dodatek przyznawany jest na wniosek osoby uprawnionej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Aby otrzymać dodatek energetyczny należy poza wypełnionym wnioskiem złożyć także kopię umowy kompleksowej albo umowy o sprzedaż energii elektrycznej. Później to gminy wypłacają dodatek odbiorcy wrażliwemu do dziesiątego dnia każdego miesiąca z góry, wyjątek stanowi styczeń – wówczas gminy mają czas do trzydziestego dnia miesiąca. Dodatek ten jest przyznawany na okres sześciu miesięcy i nie można go stracić. Utrata staje się możliwa tylko wówczas, gdy odbiorca przestanie być uprawniony do jego pobierania, czyli gdy na przykład straci także dodatek mieszkaniowy.

Na jakiej podstawie oblicza się dodatek energetyczny?

Za podstawę do obliczenia dodatku energetycznego uznaje się rocznie trzydzieści procent iloczynu zużycia energii elektrycznej i jej średniej ceny. Limit w przypadku gospodarstwa jednoosobowego wynosi 900 kWh, dla gospodarstwa, które liczy od dwóch do czterech osób – 1250 kWh, a dla pięciu i więcej – 1500 kWh.

Uchylenie opłaty skarbowej od dodatku energetycznego

Od stycznia 2014 roku zniesiono konieczność ponoszenia opłaty skarbowej od decyzji w sprawie przyznania dodatku energetycznego, która to opłata wynosiła 10 zł i musiała być wniesiona trzykrotnie w ciągu roku, co skutecznie odstraszało osoby uprawnione do pobierania tego dodatku.

Zobacz także: Instalacje elektryczne - Porady

Zobacz także: Oznakowanie urządzeń elektrycznych - nowe przepisy w 2014 roku

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama