REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody – wszystko co trzeba wiedzieć przed jego zakupem

Iwona Szadkowska
Łazienka.
Łazienka.

REKLAMA

REKLAMA

Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej jest urządzeniem, za pomocą którego możemy ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Poniżej przedstawiamy wam poradnik na temat zasobników ciepłej wody użytkowej. O jakiej pojemności zbiornik wybrać? Kiedy zmniejsza się ciśnienie wody? Jak zabezpieczyć zasobnik przed rdzą i jak przeprowadzać jego dezynfekcję? Zapraszamy do lektury.

Jak zbudowany jest zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody?

Zasobnik jest sporym zbiornikiem, w którym znajduje się wężownica. To ona jest odpowiedzialna za podgrzewanie wody w zbiorniku. Zasobniki podgrzewające wodę mogą mieć formę poziomą lub pionową. Te drugie montuje się najczęściej obok pieca, a poziome montuje się pod kotłem, wówczas piec znajduje się na podgrzewaczu wody.

REKLAMA

Pojemność podgrzewacza ciepłej wody

REKLAMA

Pojemność podgrzewacza ciepłej wody zależy od temperatury, którą zamierzamy podgrzewać wodę. Przy podgrzewaniu wody temperaturą do około 40°C do napełnienia wanny o długości ok. 170cm, potrzebujemy około 200m3 wody. Taką samą pojemność powinien mieć zbiornik. Jeżeli podniesiemy temperaturę do 50°C, zbiornik może być mniejszy – wystarczy ok. 150m3.

Przy zamiarze podgrzewania wody do temperatury 70°C, warto zastanowić się czy jest to opłacalne. Jeżeli w domu są dzieci, które najczęściej odkręcają tylko ciepłą wodę, mogą się nią oparzyć przy zwykłym myciu rąk.

Dla rodziny czteroosobowej najlepszym rozwiązaniem jest podgrzewać o pojemności 150m3, przy takim zbiorniku optymalna temperatura podgrzewania wody to 55°C.

Zobacz też: Jak połączyć domową pompę ciepła z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciśnienie wody

Podczas przepływu wody z podgrzewacza, może zmniejszyć się jej ciśnienie. Dzieje się tak, gdy kilka osób chce w tym samym momencie skorzystać z  kilku punktów czerpalnych wody np. jednocześnie używany jest prysznic i umywalka. Powody niskiego ciśnienia w instalacji mogą być różne. Może być to zatkane sitko w filtrze lub np. złe podłączenie. W takiej sytuacji najlepiej poradzić się serwisanta.

Zobacz też: Jak wybrać zasobnik c.w.u?

Zabezpieczenie zbiornika przed rdzą

Dobrej jakości zbiornik najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej lub ze stali węglowej, tak samo wężownica. Stal nierdzewna jest dobrym rozwiązaniem, ale dość kosztownym. Zasobnik ze stali węglowej jest nie dużo gorszy, a jest dużo tańszy.  

Niektóre podgrzewacze są dodatkowo wyposażone w specjalny pręt (anodę magnezową), jest ona wymywany przez wodę, co zapobiega powstawaniu rdzy.

Zobacz też: Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?

Ochrona przed bakteriami

Każdy podgrzewacz ciepłej wody należy raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu) zdezynfekować. Dezynfekcja polega na podgrzaniu wody do temperatury około 75°C. Podczas dezynfekcji nikt z domowników nie powinien korzystać w tym czasie z ciepłej wody, aby się nie poparzyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA