REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie umiejscowić ogniwa fotowoltaiczne: na dachu czy na ziemi?

REKLAMA

REKLAMA

Ogniwa fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, w kontekście poszukiwań właściwych odpowiedzi na polu nowych, ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii. Darmowy prąd ze słońca to doskonała metoda na praktycznie uniezależnienie się energetyczne, ale również na konkretne korzyści materialne. Jeśli jesteśmy blisko decyzji na zainstalowanie takiego systemu w obrębie naszego gospodarstwa domowego, z pewnością zadajemy sobie mnóstwo pytań. W tym także jedno z ważniejszych: gdzie umieścimy naszą instalację?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to, w dużym skrócie, nowoczesny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej. Źródłem jest nasza najbliższa gwiazda, która wprawdzie nie emituje prądu jako takiego, ale obdarza Ziemię światłem o potężnej mocy. Owe światło jesteśmy dziś zdolni przetworzyć na energię elektryczną. Dzieje się tak głównie dzięki zaawansowanej technologii, którą w naszej epoce, dysponujemy jako cywilizacja. Instalacja fotowoltaiczna składa się z ogniw wyłapujących słoneczne światło i falownika przetwarzającego jego energię na prąd. Taki sam jaki płynie w naszych gniazdkach. System podłączony do domowej instalacji zapewnia nam energię elektryczną całkowicie za darmo i całkowicie niezależnie od monopolistycznych dostawców. Dodatkowo, dzięki temu, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla. Nie korzystamy bowiem ze zbiorczej mocy tradycyjnej elektrowni, która zwykle spala, obciążający naszą planetę, węgiel.

REKLAMA

Do największych zalet fotowoltaiki należą:

  • niezależność energetyczna

Gdy stajemy się już właścicielami systemu, sprzężonego z naszą domową instalacją elektryczną, przestają nas interesować ceny rosnących stawek za kilowat, pozostają jedynie opłaty przesyłowe. A niestety zarówno węgiel jak i wysokość faktur z zakładów energetycznych powiązane są dość mocno z niestabilną sytuacją w regionie. A przez najbliższe lata sytuacja ta będzie się komplikować jeszcze bardziej.

  • oszczędności

Zyskujemy o wiele niższe rachunki za prąd! To realna oszczędność dla każdego gospodarstwa domowego.

  • ekologia

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa powinna opierać się nie tylko na segregacji śmieci i ograniczaniu użytkowania plastiku. Powinniśmy podjąć działania bardziej systemowe i mające znacznie większą moc w ujęciu ogólnym.

Gdzie umieścić panele fotowoltaiczne?

Gdy myślimy o panelach, mamy dwie podstawowe możliwości: umiejscowienie ich na dachu (najlepiej skośnym, nie płaskim) lub na specjalnym rusztowaniu na działce obok domu. Gdy naprawdę już nie widzimy innej opcji, możemy zdecydować się na odpowiednio nasłonecznioną ścianę. Takie rozwiązanie jest jednak dość rzadkie. Najczęściej system montuje się na wyżej wspomnianym dachu lub wolnej powierzchni działki. Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

  • nasłonecznienie terenu

Położenie domu, działki względem słońca. Dobrze jest wybrać opcję zwyczajnie optymalną dla nas. Jeśli nie mamy miejsca na działce, nie pakujmy na niej paneli na siłę. Oba rozwiązania mają, rzecz jasna, plusy i minusy. W ogólnym rozrachunku najważniejsza będzie jednak jak najlepsza ekspozycja względem słońca.

  • zacienienie terenu

Nie umieścimy zatem paneli pod drzewami. Dlatego ten czynnik musi być brany pod uwagę w każdym przypadku. Jeśli działka jest otwarta, a nad budynkiem wiszą gałęzie – instalacja dachowa jest bezzasadna.

  • estetyka

Istotną sprawą jest również fakt, czy panele nam przeszkadzają wizualnie, czy nie. Niektórzy klienci są dumni z nowoczesnego rozwiązania i chcą by było je widać z daleka. Inni wolą bardziej dyskretne rozwiązania. Jednak wszystko zależy ostatecznie od lokalnych warunków i naszej decyzji.

  • rodzaj dachu oraz jego pochylenie

Kwestia techniczna. Nie na każdym dachu da się zamontować panele. Ważny jest też odpowiedni kąt względem padania promieni słonecznych.

  • wygoda czyszczenia

Jedynym zasadniczym minusem instalacji dachowej jest trudna dostępność do niej. Panele umieszczone na ziemi można łatwo przeglądać i konserwować. Z drugiej jednak strony, w 90% przypadków deszcze załatwiają sprawę za nas, więc nie jest to aspekt, którym należałoby się przejmować.

Materiał powstał we współpracy ze Stilo Energy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA