| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Kontrola instalacji gazowej – przepisy

Kontrola instalacji gazowej – przepisy

Kontrola instalacji gazowej jest koniecznym elementem, o którym muszą pamiętać zarówno właściciele mieszkań i domków jednorodzinnych, jak i właściciele dużych obiektów na przykład hal produkcyjnych czy centrów handlowych. Jak często powinno się przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej? Kto może przeprowadzić taką kontrolę?

Regularna kontrola instalacji gazowej daje nam pewność, że instalacja w danym obiekcie jest szczelna. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach na dużych osiedlach oprócz instalacji gazowej kontroluje się również instalację kominową, w tym przewody wentylacyjne, dymowe i spalinowe.

Jak często należy kontrolować instalację gazową?

Istotna w kontroli instalacji gazowej jest jej regularność – powinniśmy dbać o to, aby kontrole odbywały się raz do roku. Nieważne o jakiej porze roku, możemy ją wybrać dowolnie, chociaż oczywiście najlepiej skontrolować instalację przed okresem grzewczym – jesienno-zimowym. Wówczas jej szczelność jest najważniejsza, a instalacja, która nie działa prawidłowo stanowi element ryzyka ze względu między innymi na możliwość wybuchu gazu. Konieczność regularnej kontroli wymusza na nas prawo budowlane, które zastrzega aby przynajmniej raz do roku sprawdzać stan instalacji gazowej i przewodów kominowych.

Regularne kontrolowanie instalacji gazowej – kto za to odpowiada?

Za regularne kontrolowanie opisywanych instalacji odpowiada właściciel albo zarządca danego obiektu i to właśnie on ponosi wszystkie koszty związane z kontrolą, chyba że spółdzielnia ustaliła inaczej. Bez względu na to, jak rozliczane są wydatki związane z zatrudnieniem fachowca, który sprawdzi stan instalacji, takie zlecenie powinno być wydane fachowcom odpowiednio wcześniej. Jeśli chodzi o kontrolę instalacji gazowej, konieczne będzie wezwanie osoby posiadającej uprawnienia zobowiązujące do dozoru nad eksploatacją urządzeń na gaz, instalacji i całych sieci przesyłowych. Jeśli dodatkowo chcemy skontrolować stan przewodów kominowych, powinniśmy wezwać kogoś, kto ma tytuł mistrza w rzemiośle kominiarskim.

Protokół kontroli instalacji gazowej

Po dokonaniu kontroli przez odpowiednią do tego osobę otrzymujemy protokół potwierdzający, że kontrola danej instalacji została przeprowadzona. W protokole powinna się znaleźć data kontroli i informacje o ewentualnych potrzebnych naprawach. Musi on także zostać podpisany przez osobę wykonującą kontrolę i właściciela lokalu lub budynku, w którym została przeprowadzona kontrola. Przy kolejnym testowaniu instalacji zwykle weryfikuje się, czy naprawiono wcześniejsze wady instalacji.

Niedostosowanie się do zaleceń naprawy danej instalacji traktowane jest jako wykroczenie i wiąże się z karą grzywny.

Zobacz także:  Jak rozwiązać spór lub jak zmienić dostawcę gazu?

Zobacz także:  Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Zobacz także:   Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »