reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Klimatyzacja w biurze – zalety i wady

Klimatyzacja w biurze – zalety i wady

Poczuć miły chłód podczas letnich upałów lub podgrzać szybko pomieszczenie do upragnionych 24 stopni Celsjusza, gdy za oknem mróz, to zalety klimatyzacji. Jakie są zalety i wady klimatyzacji w biurze? Co brać pod uwagę przy wyborze klimatyzacji?

Klimatyzacja – zalety

Klimatyzacja w biurze pozwala na efektywną pracę, kiedy np. na dworze jest ciepło. W upalne dni, kiedy w biurze jest duszno, dzięki klimatyzacji uda nam się utrzymać temperaturę na wystarczająco niskim i komfortowym poziomie. Pracując w niskiej temperaturze, będziemy mogli lepiej się skupić na naszej pracy.

Dzisiejsze klimatyzatory nie tylko pozwalają obniżyć temperaturę w pomieszczeniach biurowych do takiej, w której pracownikom najlepiej się pracuje, ale także oczyszczają powietrze z pyłu, bakterii i kurzu. Podczas pracy w biurze, optymalną temperaturą do pracy jest ta w zakresie 20–25°C. Zbyt wysoka różnica temperatur pomiędzy tą w pomieszczaniu, a tą na zewnątrz, może mieć wpływ na zdrowie pracowników.

Klimatyzacja – wady

Klimatyzacja poza wieloma swoimi zaletami, ma też swoje wady. Nagłe zmiany temperatur odczuwane przez pracowników wchodzących z (ciepłego) zewnątrz do klimatyzowanego pomieszczenia, w którym panuje niska temperatura, może skutkować poważnymi konsekwencjami, np. chorobami zatok lub częstymi przeziębieniami pracowników. Klimatyzacja przyczynia się również do wysuszania skóry.

Konserwacja klimatyzacji

Klimatyzacja jest bardzo pomocna na co dzień, kiedy np. na zewnątrz jest bardzo gorąco. Jednak, aby cały czas działała i była sprawna, raz na jakiś czas wymaga konserwacji. Jeżeli zapomnimy lub zlekceważymy serwisowanie klimatyzacji, może się okazać, że zamiast pomagać zacznie szkodzić – zarówno nam, jak i naszym pracownikom.

Klimatyzacja, która nie jest odpowiednio serwisowana staje się siedliskiem bakterii, grzybów i pasożytów, które będziemy wdychać wraz z wdychanym powietrzem.

Klimatyzacja -  Tak, ale jaka? 

Zakup klimatyzacji powinien być przemyślaną decyzją. Decyzją, w której weźmiemy pod uwagę wszystkie za i przeciw. Dopasowanie odpowiedniego sprzętu również jest bardzo istotne. Przy jego wyborze powinniśmy kierować się powierzchnią pomieszczenia, liczbą okien i drzwi znajdujących się w pomieszczeniu, liczbą urządzeń, które wytwarzają dodatkowe ciepło,  także liczbą osób znajdującą się w pomieszczeniu. Warto również zdać się na profesjonalny montaż i wynająć do tego celu firmę specjalizująca się w tego rodzaju usługach.

Jeżeli do tego wszystkiego dodamy zadbamy o regularne przeglądy urządzeń oraz ich serwis – będziemy mogli cieszyć się z działania urządzenia długo i zdrowo.

Zobacz także:  Na czym polega dobór klimatyzatora?

Zobacz także:  Regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych

Zobacz także: Projekt wentylacji i klimatyzacji – z czego wynikają założenia temperaturowe?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Biuro, wnętrza komercyjne. Fot. Fotolia
Biuro, wnętrza komercyjne. Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama