REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

termostat, ogrzewanie Fot. Fotolia
termostat, ogrzewanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W okresie grzewczym na ogrzewanie wydajemy ok. 10% domowego budżetu. Jeśli postaramy się nieco oszczędzić na ogrzewaniu, możemy podreperować domowy budżet. Zobacz, w jaki sposób możemy oszczędzać na ogrzewaniu.

REKLAMA

Według raportu GUS Polacy wydają aż 20% miesięcznego budżetu na użytkowanie mieszkania, z czego ponad połowa przeznaczona jest na nośniki energii. Szukanie oszczędności w kosztach ogrzewania może więc znacznie poprawić nasze finanse. Jak wpłynąć na bilans energetyczny domu, by zaczął on przynosić realne oszczędności?

Działaj kompleksowo!

Najlepszą metodą na ograniczenie strat ciepła są działania kompleksowe, takie jak: odpowiednie docieplenie budynku, wymiana nieszczelnych okien, montaż nowoczesnego kotła grzewczego i modernizacja instalacji. To jednak często duże inwestycje – bardzo kosztowne, a niejednokrotnie też niezależne od nas samych. Są jednak pewne czynności, które możemy wykonać niewielkim kosztem, a skutecznie.

Zadania przed sezonem grzewczym

1. Sprawdź szczelność drzwi i okien

Tuż przed początkiem sezonu grzewczego należy wymienić zniszczone uszczelki i wyregulować zawiasy, żeby skrzydła drzwiowe i okienne dobrze się domykały, nie wpuszczając tym samym do środka zimnego powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Odpowietrzaj grzejniki

Nieużywane w sezonie letnim kaloryfery, mogą nie nagrzewać się równomiernie, co najprawdopodobniej oznacza ich zapowietrzenie. Rozwiązaniem w większości przypadków jest delikatne odkręcenie zaworów odpowietrzających i wypuszczenie zbędnego powietrza, które mogło dostać się do instalacji. Jeśli to nie zadziała, należy skonsultować się z fachowcem w celu zrównoważenia hydraulicznego instalacji. Być może grzejniki nie są już sprawne.

3. Sprawdź izolację rur

Aby zapobiec nadmiernemu wychładzaniu wędrującej od źródła ciepła do grzejników wody, należy zadbać o prawidłową izolację rur (szczególnie w nieogrzewanych pomieszczeniach). Otulina jest bardzo istotnym elementem CO, który wpływa na ograniczenie strat ciepła, tym samym zmniejszając koszty ogrzewania.  

Poproś fachowca o pomoc

4. Kontroluj kocioł lub piec

Jeśli posiadamy kocioł grzewczy, obowiązkowa jest coroczna wizyta serwisanta, który sprawdzi, czy urządzenie pracuje prawidłowo. To działanie nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim służące naszemu bezpieczeństwu. Instalator sprawdzi, czy kocioł funkcjonuje poprawnie, a także, w razie potrzeby dokona stosownych regulacji. W przypadku tradycyjnych pieców przyda się wizyta zduna.

5. Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów

Konieczne są także okresowe przeglądy przewodów kominowych. Poprawia to wydajność spalania paliwa, na którym pracuje nasz piec lub kocioł, zmniejszając jednocześnie zagrożenie zaczadzeniem.

6. Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

REKLAMA

Najczęściej nowe instalacje wyposażone są już w regulatory, które dają możliwość nastawienia temperatury o określonych porach dnia i nocy. Jeśli nie, zawsze istnieje możliwość zamontowania termostatu przy grzejniku lub zmniejszenie temp. na piecu podczas naszej nieobecności lub w nocy. Szacuje się, że obniżenie o jeden stopień temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, przyczynia się do kilkuprocentowego obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną, co może przełożyć się - w zależności od powierzchni -  nawet na kilkusetzłotowe oszczędności rocznie.

Instalacja pokojowego regulatora temperatury pozwala uzyskać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Można zamontować regulator, który umożliwi nam ustalenie przynajmniej dwóch wartości, nazywanych często „komfortową” i „oszczędną”. Komfortową (np. 21 stopni) ustawia się na czas obecności i aktywności domowników, a oszczędną, gdy śpimy lub jesteśmy poza domem (np. 18 stopni) – tłumaczy Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

W sezonie grzewczym

7. Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych

Swobodna cyrkulacja powietrza zwiększa komfort i poprawia zdolność przekazywania ciepła. Grzejniki zostały stworzone do optymalnego oddawania ciepła bez przeszkód, a przysłonięcie ich szafą, sofą, zasłonami, „kurzem” lub rozwieszonym praniem, znacznie ten przepływ powietrza utrudnia i powoduje straty ciepła nawet rzędu 20%. Nie wolno także wieszać niczego na głowicach termostatycznych – one też powinny być odsłonięte.

8. Wietrz mieszkanie rozsądnie

Nie otwieraj okien na długi czas przy włączonym ogrzewaniu. Wietrzenie powinno być krótkie i intensywne (np. do 10 minut), w dodatku przy zakręconym zaworze na grzejniku. Dzięki temu wygenerowane przez kaloryfer ciepło, nie ucieka z mieszkania. Jednocześnie wietrzenie wpływa na nasze dobre samopoczucie.

9. Zasłaniaj okna po zmroku

Opuszczanie żaluzji i rolet oraz zaciąganie zasłon znacznie utrudnia ciepłu ucieczkę z mieszkania.

10. Grzej bardziej siebie niż mieszkanie

Noszenie w domu ciepłych skarpet, kapci czy swetra pozwala na obniżenie temperatury w pokojach o 1-2 stopnie. Wydaje się, że to niewiele, ale w skali sezonu przynosi zauważalne zyski.

Zobacz także:  Podzielniki ciepła (kapilary) – sposób działania i instalacja

Zobacz także:  Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Zobacz także:  Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

10 przykazań oszczędnego ogrzewania

1

Sprawdź szczelność drzwi i okien

2

Odpowietrzaj grzejniki

3

Sprawdź izolację rur

4

Kontroluj kocioł lub piec

5

Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów

6

Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

7

Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych.

8

Wietrz mieszkanie rozsądnie

9

Zasłaniaj okna po zmroku

10

Grzej bardziej siebie niż mieszkanie

Opracowanie: AFRISO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA