reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > 10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

W okresie grzewczym na ogrzewanie wydajemy ok. 10% domowego budżetu. Jeśli postaramy się nieco oszczędzić na ogrzewaniu, możemy podreperować domowy budżet. Zobacz, w jaki sposób możemy oszczędzać na ogrzewaniu.

Według raportu GUS Polacy wydają aż 20% miesięcznego budżetu na użytkowanie mieszkania, z czego ponad połowa przeznaczona jest na nośniki energii. Szukanie oszczędności w kosztach ogrzewania może więc znacznie poprawić nasze finanse. Jak wpłynąć na bilans energetyczny domu, by zaczął on przynosić realne oszczędności?

Działaj kompleksowo!

Najlepszą metodą na ograniczenie strat ciepła są działania kompleksowe, takie jak: odpowiednie docieplenie budynku, wymiana nieszczelnych okien, montaż nowoczesnego kotła grzewczego i modernizacja instalacji. To jednak często duże inwestycje – bardzo kosztowne, a niejednokrotnie też niezależne od nas samych. Są jednak pewne czynności, które możemy wykonać niewielkim kosztem, a skutecznie.

Zadania przed sezonem grzewczym

1. Sprawdź szczelność drzwi i okien

Tuż przed początkiem sezonu grzewczego należy wymienić zniszczone uszczelki i wyregulować zawiasy, żeby skrzydła drzwiowe i okienne dobrze się domykały, nie wpuszczając tym samym do środka zimnego powietrza.

2. Odpowietrzaj grzejniki

Nieużywane w sezonie letnim kaloryfery, mogą nie nagrzewać się równomiernie, co najprawdopodobniej oznacza ich zapowietrzenie. Rozwiązaniem w większości przypadków jest delikatne odkręcenie zaworów odpowietrzających i wypuszczenie zbędnego powietrza, które mogło dostać się do instalacji. Jeśli to nie zadziała, należy skonsultować się z fachowcem w celu zrównoważenia hydraulicznego instalacji. Być może grzejniki nie są już sprawne.

3. Sprawdź izolację rur

Aby zapobiec nadmiernemu wychładzaniu wędrującej od źródła ciepła do grzejników wody, należy zadbać o prawidłową izolację rur (szczególnie w nieogrzewanych pomieszczeniach). Otulina jest bardzo istotnym elementem CO, który wpływa na ograniczenie strat ciepła, tym samym zmniejszając koszty ogrzewania.  

Poproś fachowca o pomoc

4. Kontroluj kocioł lub piec

Jeśli posiadamy kocioł grzewczy, obowiązkowa jest coroczna wizyta serwisanta, który sprawdzi, czy urządzenie pracuje prawidłowo. To działanie nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim służące naszemu bezpieczeństwu. Instalator sprawdzi, czy kocioł funkcjonuje poprawnie, a także, w razie potrzeby dokona stosownych regulacji. W przypadku tradycyjnych pieców przyda się wizyta zduna.

5. Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów

Konieczne są także okresowe przeglądy przewodów kominowych. Poprawia to wydajność spalania paliwa, na którym pracuje nasz piec lub kocioł, zmniejszając jednocześnie zagrożenie zaczadzeniem.

6. Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

termostat, ogrzewanie Fot. Fotolia
termostat, ogrzewanie Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama