reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Trasy kablowe – zasady ich prowadzenia

Trasy kablowe – zasady ich prowadzenia

Przeprowadzenie tras kablowych w domach jednorodzinnych nie jest zbyt skomplikowane, jednak warto zdecydować się na profesjonalnie poprowadzoną trasę kablową już na etapie projektowania budynku. Koryta kablowe z blachy stalowej, korytka siatkowe druciane czy drabiny kablowe to rozwiązania dostępne praktycznie w każdym budynku. Zobacz, jak odpowiednio przeprowadzić trasy kablowe?

Wybór systemu tras kablowych

Gdy decydujemy się na montaż systemu tras kablowych, do wyboru mamy koryta kablowe wykonane z blachy stalowej, drabiny kablowe oraz korytka siatkowe z drutu. W zależności od tego, jakiego rodzaju przewody będą przebiegały przez wybrane trasy powinniśmy zdecydować się na jeden z wymienionych wcześniej typów. Dla przewodów teleinformatycznych ważne jest ułożenie w odpowiedniej odległości, dla przewodów energetycznych również ze względu na wytwarzane przez nie ciepło. Dlatego też najlepiej na etapie tworzenia projektów określić jakie kable będą przebiegać przez wykonane trasy.

Korytka siatkowe

Korytka siatkowe to rozwiązanie odpowiednie dla lekkich konstrukcji. Sprawdzają się szczególnie tam, gdzie zależy nam na szybkim czasie montażu – nie musimy czekać na zamawiane łuki czy trójniki gdyż te elementy są zbędne. Łuki możemy formować samodzielnie. Gdy chcemy jeszcze bardziej przyspieszyć czas instalacji, zdecydujmy się na korytka siatkowe zaklikiwane – wystarczy łączyć poszczególne elementy poprzez zaklikiwanie.

Koryta z blachy stalowej

Koryta z blachy stalowej są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Niewątpliwą zaletą tego typu koryt są niska cena, duża różnorodność oferowanych produktów a także dość wysoka obciążalność. Jeśli chcemy zastosować koryta wewnątrz budynku, zdecydujmy się na koryta ocynkowane metodą Sendzimira, jeśli na zewnątrz – koryta z powłoką cynkowo-aluminiową lub ocynkowane metodą ogniowo-zanurzeniową. Gdy nie możemy zamontować koryt z ocynkowanej blachy, mamy jeszcze do wyboru elementy wykonane ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej.

Pamiętajmy, że nośność trasy kablowej nie zależy tylko od grubości użytej do jej wykonania blachy, lecz również od gatunku stali, rodzajów przetłoczenia i perforacji oraz sposobu montażu całej instalacji. Jeśli potrzebujemy trasy, która wytrzymuje duże obciążenia, wybierzmy drabiny kablowe.

Zgodność tras kablowych z normą

Zgodność z normą tras kablowych PN-EN 61537 producent powinien potwierdzić poprzez wydanie deklaracji zgodność CE. Istotne jest również podtrzymanie ciągłości elektrycznej – każdy producent tras kablowych ma obowiązek okazania nam raportów dotyczących właśnie ciągłości elektrycznej jeśli tylko tego zażądamy. Dodatkowo, co ciekawe trasy kablowe przyczyniają się stale do polepszenia EMC, czyli kompatybilności elektromagnetycznej, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszania sprzężenia między urządzeniem a źródłem energii.

Zobacz także:  Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zobacz także:  Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Zobacz także:  Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama