reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zmian w instalacjach w domu jednorodzinnym nie da się przeprowadzić na każdym etapie budowy lub po jej zakończeniu, a jeśli jest to możliwe, wówczas wiąże się z wysokimi kosztami. Kiedy wobec tego możemy przeprowadzić zmiany w instalacjach? Jakie zmiany będziemy w stanie wdrożyć na różnych etapach budowy?

Jeśli mamy zamiar wprowadzić zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym, powinniśmy to zrobić jak najwcześniej. Niektóre ze zmian będą wymagały utworzenia osobnego pomieszczenia na przykład na kocioł lub zasobnik. Inne mogą być w ogóle nie możliwe do przeprowadzenia w gotowym budynku.

Kolektory słoneczne i kominek

W sytuacji gdy decydujemy się na montaż kolektorów słonecznych jako dodatkowego źródła energii cieplnej powinniśmy przeznaczyć odpowiednio dużo miejsca na zasobnik na wodę a także zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny, więc w zasadzie te zmiany możemy przeprowadzić nawet w trakcie końcowych prac budowlanych. Jeśli marzymy o kominku, największym problemem staje się budowa kominowego przewodu do odprowadzania dymu – w trakcie wczesnych prac uda się zbudować go od początku, przy pracach końcowych w domu jednorodzinnym można taki przewód dobudować.

Zobacz także:  Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Zobacz także:  Kupno świetlówek – podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Zobacz także:  Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?

Pompa ciepła

Jeśli chcielibyśmy zainstalować pompę ciepła zamiast kotła, powinniśmy się na to zdecydować przed wykonaniem całej instalacji, chyba że w domu jest już zastosowane ogrzewanie podłogowe – wówczas uda nam się zastąpić pompę kotłem bez większych problemów. Pompa ciepła sprawdza się tylko przy instalacjach, w skład której wchodzą grzejniki o dużej powierzchni – zdecydowanie większej niż przy kotłach paliwowych. Pamiętajmy również, że pompa zasila instalację czynnikiem grzewczym o dość niskiej temperaturze.

Ogrzewanie podłogowe  i kocioł na paliwo stałe

Zastąpienie grzejników ogrzewaniem podłogowym łączy się z koniecznością zwiększenia grubości podłogi, co często jest trudne w już wybudowanym domu.  Równie trudna może się okazać zmiana kotła na paliwo gazowe na kocioł zasilany paliwem stałym. Po pierwsze kocioł na paliwo stałe jest zdecydowanie większy, co generuje problem związany z miejscem jego ustawienia. Poza tym powinniśmy również wydzielić miejsce do przechowywania opału. Często okazuje się także, że brakuje przewodu jakim mógłby być odprowadzany dym powstający przy paleniu, co w zasadzie nie pozwala na zmianę sposobu ogrzewania domu.

Instalacja c.o. z kotłem

W przypadku chęci zmiany grzejników elektrycznych na instalację centralnego ogrzewania z kotłem, musimy liczyć się przede wszystkim z bardzo wysokimi kosztami – minimalny koszt to 30 tys. Tak jak w przypadku kotła na paliwo stałe, potrzebujemy miejsca na sam kocioł i do przechowywania opału. Wiąże się to również z koniecznością wyprowadzenia rur i zmiany grzejników, a także budowy odpowiedniego komina.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

europa.jobs - praca za granicą

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama