reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Gdy kupujemy nowy dom, zastanawiamy się, jakie będą jego koszty utrzymania – w tym koszty ogrzewania. Jak prawidłowo obliczyć koszty ogrzewania domu? Co to jest wskaźnik EK i do czego będzie nam potrzebny przy obliczeniach? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu obliczeń dotyczących kosztu ogrzewania domu?

Koszty ogrzewania mieszkania czy domu w dużej mierze zależą od jakości instalacji grzewczej. Ze względu na to, że instalacja grzewcza jest najdroższym systemem instalacyjnym, warto zwrócić uwagę na jej jakość jeszcze przed zakupem wymarzonego domu, bo późniejsza wymiana tej instalacji może się okazać kłopotliwa i bardzo droga. Jeśli dom posiada grzejniki elektryczne, a nie instalację centralnego ogrzewania, koszty jego utrzymania w miesiącach jesiennych i zimowych będą znacznie wyższe. Warto także zwrócić uwagę na to w jaki sposób ogrzewana jest woda użytkowa – od tego również będzie zależała wysokość naszych rachunków.

Wskaźnik EK

Wskaźnik EK to wskaźnik, który określa ilość energii potrzebnej do ogrzania domu przez cały rok, w tym do przygotowania ciepłej wody użytkowej przypadającej na 1 m2 całkowitej powierzchni użytkowej. Taki wskaźnik możemy znaleźć w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku – świadectwo to wyda nam sprzedawca nieruchomości. Wskaźnik EK będzie niezbędny do dokładnego i szybkiego oszacowania kosztów ogrzewania mieszkania przez cały rok.

Zobacz także:  Budowa kominka w domu jednorodzinnym – krok po kroku

Zobacz także:  Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku

Zobacz także:  Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Jak obliczyć koszty?

Obliczenie kosztów należy wykonać mnożąc wskaźnik EK przez powierzchnię użytkową mieszkania i koszt wytwarzania energii – zależy on od użytego źródła ciepła. Dla przykładu w roku 2012 najniższy koszt wytwarzania energii generowały kotły na drewno lub węgiel kamienny lub gruntowa pompa ciepła – 18 gr/kWh. Najdroższe okazywało się wykorzystywanie energii elektrycznej w taryfie całodobowej – około 59 gr/kWh.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogrzewanie, grzejnik.
Ogrzewanie, grzejnik.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama