REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzęt gaśniczy: Dlaczego spray jest lepszy niż gaśnica?

 PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.
Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

REKLAMA

REKLAMA

Spraye gaśnicze to dość mało popularny środek gaśniczy. To niewielkie urządzenie gaśnicze jest bardzo intuicyjne w użyciu. Działa jak np. lakier do włosów lub pianka do golenia - wstrząsamy i pryskamy.

REKLAMA

Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

REKLAMA

Spalony garnek, przypalony papierosem fotel lub obrus, wypalona przez żelazko dziura w koszuli, dzieci bawiące się zapałkami - takie sytuacje, grożące wybuchem pożaru, nie są tak bardzo nieprawdopodobne i niemożliwe do zaistnienia. Jednak jakikolwiek sprzęt gaśniczy w polskim domu to wciąż przypadek, bo wychodzimy z założenia, że „u mnie się przecież nie zapali”.

Trudno inaczej wytłumaczyć niską popularność gaśnicy w domu, jak niską świadomością zagrożenia pożarowego i obawami przed koniecznością użycia sprzętu w sytuacji zagrożenia. Choć z użyciem ich powinniśmy być zaznajomieni podczas szkoleń BHP w zakładach pracy. Często jednak szkolenie kończy się tylko na teorii. Gdy więc pojawia się niespodziewany ogień, gaśnica nie jest pierwszym pomysłem na ratunek. Wolimy czekać na przyjazd strażaków, niż samemu zlikwidować zagrożenie. A w początkowej fazie jest to jak najbardziej możliwe.

- Odruch posiadania sprzętu gaśniczego w domu powinien być tak naturalny, jak lodówki czy pralki. Tym bardziej w budynkach wielorodzinnych np. blokach, gdzie zagrożone są życie i majątek wielu sąsiadów - mówi Piotr Kozdra, specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej w firmie PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - Obsługa gaśnicy jest prosta - zasady użycia są zawsze wypisane na etykiecie. Ich przeczytanie zajmuje jedynie kilka sekund. Może być jednak tak, że w panice trudno będzie nam skupić się na tekście. Jeśli nie czujemy się na siłach gasić gaśnicą, rozwiązaniem jest spray gaśniczy. To niewielkie urządzenie gaśnicze jest bardzo intuicyjne w użyciu. Działa jak np. lakier do włosów lub pianka do golenia - wstrząsamy i pryskamy.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Spray gaśniczy – co to takiego?

Urządzenie wielkości lakieru do włosów, ze środkiem pianotwórczym w środku, radzi sobie skutecznie zarówno z pożarami mebli, odzieży i książek, jak i palnych cieczy czy olejów jadalnych. Skutecznie ugasi również elektroniczny sprzęt domowy, pracujący pod napięciem do 1kV. Przy tym nie zanieczyszcza i nie uszkadza gaszonych powierzchni - pianę po akcji gaśniczej wystarczy zetrzeć. Spray pozwala także zabezpieczyć ludzką skórę przed poparzeniem, podczas ucieczki z płonącego pomieszczenia. Jedna puszka sprayu, o pojemności 500ml, ma wydajność dwóch gaśnic samochodowych.

Zasady postępowania podczas pożaru

REKLAMA

- Gdy już dojdzie do pożaru, trzeba jeszcze pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ogień gasimy, gdy jest w początkowej fazie - zarzewia lub niewielkiego płomienia, z odległości  min. metra od jego źródła. Dobrze wyposażyć newralgiczne pomieszczenia w czujkę dymu, która natychmiast powiadomi nas o pojawieniu się ognia. Gdy jest już duży lub powstało kilka ognisk - ewakuujemy się i alarmujemy straż pożarną. Ludzkie życie ma największą wartość. Podczas ewakuacji warto też przyłożyć do ust zwilżony kawałek tkaniny, by ograniczyć wdychanie dymu i oparów powstających podczas pożaru - radzi Piotr Kozdra z firmy PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.

Statystyki są nieubłagane. Akcji gaśniczych w domach i budynkach mieszkalnych oraz przydomowych garażach strażacy notują rocznie ponad 28 tys. Wielu pożarom można byłoby zapobiec, gdyby domownicy zgasili zarzewie ognia. Po interwencjach strażaków straty są duże - raz z powodu ognia, który - zanim przyjedzie straż - trawi wyposażenie i wnętrza, dwa z powodu zalania pomieszczeń wodą lub innymi środkami gaśniczymi.

Co robić, gdy wybuchnie pożar:

  • należy zaalarmować domowników;
  • jeżeli sytuacja pozwala - przystępujemy do gaszenia (nie należy gasić płonącego gazu - wyłączamy jego dopływ i następnie schładzamy otoczenie wodą; nie używamy wody do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem);
  • nie ryzykujemy życia dla ratowania mienia, nie zatrzymujemy się, by zabrać rzeczy osobiste, nie używamy wind, nie biegamy;
  • należy powiadomić straż pożarną (tel. 998 lub 112) co się pali, gdzie się pali, czy są zagrożeni ludzie, podajemy swoje nazwisko i numer telefonu;
  • ewakuujemy siebie i domowników jeżeli płomienie są zbyt duże i sięgają sufitu lub, gdy w zasięgu ognia znajdują się ciecze łatwo zapalne lub materiały niebezpieczne;
  • poruszając się zadymionym korytarzem pamiętajmy, że przy podłodze jest mniej dymu i jest niższa temperatura, dlatego przyjęcie niskiej pozycji umożliwi lepszą widoczność i ułatwi oddychanie;
  • jeśli nie możemy wyjść z mieszkania, bo klatka schodowa jest zbyt zadymiona, należy zamknąć drzwi (nie na klucz!) i uszczelnić je mokrymi ręcznikami lub kocem, a na pomoc strażaków poczekać przy oknie.

Zobacz także: Zasady ewakuacji podczas pożaru – schodami czy windą

Zobacz także:  Co zrobić kiedy zaskoczy nas burza?

Zobacz także: Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA