| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Klimatyzacja – standard czy luksus?

Klimatyzacja – standard czy luksus?

Coraz więcej polskich inwestorów w okresie letnim inwestuje w klimatyzację. Coraz częściej klimatyzacja to już standard, nie luksus. Czy opłaca się w nią inwestować w polskim klimacie?

Klimatyzacja. Fot. Fotolia

Klimatyzacja na polskim rynku

Rynek klimatyzacji w Polsce przeżywa prawdziwy boom, spowodowany rosnącą popularnością tego typu instalacji na naszym rynku. Początki tego zjawiska można zaobserwować od roku 2007, kiedy to klimatyzacja przestała być kojarzona wyłącznie z luksusowymi hotelami w tropikalnych krajach i dużymi zagranicznymi przedsiębiorstwami, które mogły pozwolić sobie na koszty montażu oraz utrzymania instalacji. W okresie ostatnich 5 lat klimatyzator stał się urządzeniem goszczącym nie tylko w biurach małych i średnich przedsiębiorstw, ale coraz częściej kupowanym przez klientów indywidualnych. Wzrost popularności wykorzystywania klimatyzacji wiąże się przede wszystkim z malejącymi kosztami instalacji oraz eksplantacji urządzenia.

Zobacz także:  Szczelność klimatyzacji – jak to sprawdzić?

- Zalew rynku klimatyzatorów urządzeniami kiepskiej jakości, najczęściej pochodzącymi z Chin, które oferowane są nawet za mniej niż 2 tys. zł spowodował ogromną konkurencję wśród wiodących producentów takich jak Daikin, Mitsubishi Electric czy Fujitsu. Dziś markowy, energooszczędny i niezawodny klimatyzator renomowanej firmy z Europy zachodniej lub Japonii można zainstalować za 3-3,5 tyś zł. Kilka lat temu tego typu inwestycja wiązałaby się z wydatkiem rzędu 5-6 tys. zł..- tłumaczy Piotr Stefaniak z łódzkiej firmy AC Klimat.

Klimatyzacja, kiedyś – luksus, dziś – standard

Powszechność stosowania klimatyzacji w biznesie wymusiła zmianę postrzegania tego typu inwestycji w kontekście wizerunku przedsiębiorstwa. To, co kiedyś wydawało się luksusem dziś jest standardowym rozwiązaniem, którego brak może źle świadczyć o kondycji firmy. Klimatyzacja, która mogłaby się wydawać instalacją niepotrzebną dla budownictwa w naszym klimacie, właśnie w Polsce stanowi prawdziwe zbawienie dla osób doświadczających drastycznych zmian temperatury, które występują z dnia na dzień oraz w obliczu coraz bardziej upalnego lata . Montaż klimatyzacji, stanowiącej proste w obsłudze, funkcjonalne i coraz tańsze rozwiązanie dla firmy, w oczach naszych partnerów biznesowych, klientów a nawet pracowników i współpracowników stał się elementem nie tylko mile widzianym, ale nawet oczekiwanym i pożądanym w codziennej współpracy. Klimatyzacja latem, szczególnie w dużych miastach, gdzie wszechobecny asfalt i beton łatwo nagrzewają całe otoczenie, jest rozwiązaniem oszczędniejszym od sieci wentylatorów oraz gwarancją na godziwe warunki pracy. Duże miasta, w upalne dni charakteryzują się również niską wilgotnością powietrza, przez co wysoka temperatura tym mocniej wpływa na jakość pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »