| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Jak zaprojektować układ gniazdek elektrycznych w pomieszczeniach sprawnie i funkcjonalnie? Oczywiście, istnieje spora różnica pomiędzy kawalerką a domem jednorodzinnym, jednak zarówno w jednym jak i w drugim przypadku łazienka zawsze zagrożona jest zachlapaniem, a gabinet wymaga zainstalowania łącza teleinformatycznego. Poniżej prezentujemy przegląd najważniejszych pomieszczeń domowych wraz z zalecaną ilością wyposażenia w osprzęt elektryczny oraz rekomendowanymi rozwiązaniami.

Ich liczba i rozplanowanie zależy od przewidywanej liczby stanowisk komputerowych. Należy też pamiętać o stosowaniu gniazd zasilających z kołkiem ochronnym (popularne „uziemienie”). Następne ważne gniazda to głośnikowe pod kino domowe. Warto pomyśleć i o nim, planując w miarę dokładnie jego rozmieszczenie. Podobnie powinniśmy pamiętać o gniazdach RTV czy RTV-SAT i zainstalować je w różnych punktach, aby w przyszłości mieć możliwość przemieszczania telewizora w miarę naszych potrzeb, np. po przemeblowaniu pomieszczenia. Nie zapominajmy również o zainstalowaniu gniazda telefonicznego.

Estymowana liczba urządzeń:

  • Gniazda wtyczkowe: 7-9
  • Punkty oświetleniowe: 2-3
  • Gniazda telefoniczne: 1
  • Gniazda antenowe: 2

Zobacz także:  Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?

Gniazdka wtyczkowe i punkty oświetleniowe w sypialni

Sypialnia to miejsce, gdzie chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Efekt możemy uzyskać stosując ściemniacze (coraz bardziej popularne zdalnie sterowane), które pozwolą nam budować nastrój o każdej porze, a także sterować oświetleniem bez „naruszania pozycji horyzontalnej”.

Nie powinniśmy zapominać o zainstalowaniu gniazda RTV, RTV-SAT czy nawet gniazda komputerowego, gdyż możemy w przyszłości zechcieć używać w sypialni laptopa i podłączyć go do Internetu.

Obecnie dostępny na rynku osprzęt elektroinstalacyjny pozwala np. na zamontowanie urządzenia działającego jak intercom wewnątrz domu pomiędzy pokojami (min. połączenie z pokojem dziecinnym z podsłuchem), radio montowane w module czy system nagłośnienia domu. Modne jest instalowanie w sypialni telewizora, a co za tym idzie, gniazd antenowych i głośnikowych. Dostępne są też zegary z alarmem oraz termoregulatory np. do kontroli ogrzewania podłogowego (tj. elektrycznego; dotyczy też łazienek i innych pomieszczeń).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »