REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7 prostych sposobów na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym

Oras
1. Zmień nawyki     – podstawą efektywnego oszczędzania jest przede wszystkim wyrobienie w sobie eko nawyków. Po latach edukacji nauczyliśmy się dbać o mniejsze zużycie prądu w naszych domach. Wyłączanie światła w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma, stało się dla wielu z nas oczywistością. Podobnie powinniśmy myśleć, o zużyciu wody. Czy uruchamiając kran musimy odkręcać wodę na maksymalny strumień? Nie, zazwyczaj do umycia rąk, czy zębów nie jest to konieczne. Niestety wielu z nas o tym nie pamięta. Czas to zmienić.
<b>1. Zmień nawyki </b><br> <br> – podstawą efektywnego oszczędzania jest przede wszystkim wyrobienie w sobie eko nawyków. Po latach edukacji nauczyliśmy się dbać o mniejsze zużycie prądu w naszych domach. Wyłączanie światła w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma, stało się dla wielu z nas oczywistością. Podobnie powinniśmy myśleć, o zużyciu wody. Czy uruchamiając kran musimy odkręcać wodę na maksymalny strumień? Nie, zazwyczaj do umycia rąk, czy zębów nie jest to konieczne. Niestety wielu z nas o tym nie pamięta. Czas to zmienić.

REKLAMA

REKLAMA

Jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym? Zamiast kąpieli, możemy wziąć szybki prysznic, nie lać wody, kiedy myjemy zęby lub kupić kran z perlatorem. Oszczędzanie wody nie jest skomplikowane i może przyczynić się do znacznego zmniejszenia rachunków. Zobacz, co jeszcze można zrobić, aby zmniejszyć rachunki za zużycie wody.
1 <b>2. Zmień zwykły prysznic, na ekologiczny</b><br> <br> - 10 minutowy prysznic pod normalnym strumieniem wody pochłania 4 kWh energii, czyli tyle samo co praca lodówki przez 8 dni. Dlatego także tu warto poszukać oszczędności wody i prądu potrzebnego na jej ogrzanie. Prysznic ekologiczny zużywanie jedynie 7 litrów wody na minutę, a nie 17 l/min jak klasyczne natryski. Ograniczenie strumienia do ekologicznego poziomu jest podczas kąpieli praktycznie niezauważalne.
fot. Fotolia
2 <b>3. Zmień standardowy kran, na baterię jednouchwytową</b><br> <br> - baterie jednouchwytowe pomogą nam w oszczędzaniu – jeśli w naszej łazience lub kuchni są jeszcze krany z oddzielnymi uchwytami zimnej i ciepłej wody powinniśmy jak najszybciej zamienić je na baterie jednouchwytowe. To najprostszy sposób by ograniczyć zużycie wody. Ustawienie odpowiedniego strumienia i temperatury zajmuje wówczas znacznie mniej czasu. Tym samym mniej wody wypływa zanim zaczniemy z niej naprawdę korzystać. Zresztą… liczby mówią same za siebie: kran z dwoma oddzielnymi pokrętłami do zimnej i ciepłej wody zużywa 42 litry na minutę, bateria jednouchwytowa jedynie 12 l/min.
3 <b>4. Kup baterię z oszczędnym eko-przyciskiem</b><br> <br> – część z dostępnych na rynku baterii posiada specjalne eko blokady, które w łatwy sposób ograniczają siłę strumienia wody. Przycisk od razu po uruchomieniu baterii ustawia siłę strumienia na ekonomicznym poziomie. Bateria właściwie oszczędza wodę za nas. To wygodne rozwiązanie także do rodzinnych łazienek, gdyż dzieci często mają problem z ustawieniem właściwego strumienia, a bateria z eko-przyciskiem robi to samoczynnie.
Oras
4 <b>5. Bateria bezdotykowa = minimalne zużycie wody</b><br> <br> – to najlepsze rozwiązanie do umywalki w łazience. Szczególnie w rodzinach, w których z wody korzystają także dzieci – je najtrudniej nauczyć oszczędzania. Bateria bezdotykowa sterowana jest fotokomórką i uruchamia wodę tylko wówczas, gdy przysuniemy do niej ręce. Baterie te mają zużycie na poziomie jedynie 5-6 litrów wody na minutę.
Fot. Oras
5 <b>6. Mniejsze zużycie ciepłej wody to także oszczędność prądu – pomogą nam w tym baterie termostatyczne</b><br> <br> – to rozwiązania, które pilnują temperatury wody. Częścią baterii jest termostat. Zasada jego działania jest prosta – błyskawicznie miesza ciepłą i zimną wodę w takich proporcjach, by miała tyle stopni ile sami ustawiliśmy. Zalecana, optymalna temperatura do kąpieli pod prysznicem to 38°C. Termostat skraca czas ustawienia temperatury do kilku sekund i utrzymuje ją na odpowiednim poziomie. Stosowanie baterii termostatycznych sprzyja więc znacznym oszczędnościom - zużycie wody zmniejsza się blisko o ok. 40 proc, a koszt energii nawet do 50 proc.
Oras
6 <b>7. Pomogą nam bąbelki powietrza – kran z perlatorem</b><br> <br> – perlator - to zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą wodę. Efekt ten sprawia, że mamy wrażenie silniejszego strumienia wypływającej wody, podczas gdy w rzeczywistości tak naprawdę ograniczamy jej zużycie o 15 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • gordon
    2021-04-30 18:28:35
    Ogromną oszczędność, zwłaszcza przy większej rodzinie, daje zmywarka, a już największą taka z 3 koszami, czyli maxi flexem. I przyroda korzysta, i kieszeń. No i czas też można oszczędzić.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

REKLAMA

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

REKLAMA

Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

REKLAMA