| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Kolektory słoneczne – dobór i rozmieszczenie na dachu

Kolektory słoneczne – dobór i rozmieszczenie na dachu

W ciągu dnia energia słoneczna rozkłada się nierównomiernie na powierzchni dachu, dlatego ważne jest aby kolektory słoneczne dobrać do konkretnego dachu, jego kąta nachylenia oraz odpowiedniego miejsca.

kolektory słoneczne Fot. Fotolia

Efektywność a właściwe dopasowanie

System perfekcyjnie dopasowany, od marca do października jest w stanie zapewnić gospodarstwu domowemu nawet 90% zapotrzebowania na ciepłą wodę. W lecie – czyli w lipcu i sierpniu będzie to 100%, a jeśli i wiosna czy jesień, okaże się ciepła, niewykluczone, że pozostałe miesiące również zapewnią całkowitą oszczędność.

Zobacz także: Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?

Wybieramy miejsce na kolektor

Przy wyborze miejsca na kolektor , trzeba przemyśleć gdzie temperatury będą się równomiernie rozkładać przez cały rok. Chodzi o to, by wahania były jak najmniejsze – co zapewnia idealnie dopasowanie kąta nachylenia solarów.

Kolektory słoneczne Fot. Shutterstock

Kiedy robi się chłodniej, również nie trzeba się martwić. Do ogrzania wody wystarczy tylko kilka godzin słońca w ciągu dnia. To jedyne opłacalne rozwiązanie, jeśli nasz dom jest ogrzewany wyłącznie prądem albo kotłem na paliwo stałe. Jeśli ktoś jest w takiej sytuacji – wie jak uciążliwe może być dokładanie opału i jak bolesne są rachunki. W obu tych przypadkach inwestycja w zestaw solarny zwróci się już po kilku latach.

Zobacz także: Jakie wymiary powinien mieć kolektor?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »