REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gazowe zabezpieczenia przeciwpożarowe – sposób ochrony cennych eksponatów przed ogniem

 PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.
Pożar. Fot. Fotolia
Pożar. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unikatowe biblioteczne inkunabuły, bezcenne eksponaty muzealne, wartościowe obrazy i rzeźby prezentowane w galeriach wymagają profesjonalnej ochrony przeciwpożarowej. Tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie trwałości cennych przedmiotów, sprawdzą się systemy oparte na czystych środkach gaśniczych.

REKLAMA

Przyczyny pożarów

Według statystyk strażaków, do pożarów w muzeach, bibliotekach, archiwach i galeriach dochodzi kilkadziesiąt razy w roku. Skala strat jest dramatyczna, nie z uwagi na wywołane pożarem zniszczenia obiektów, ale głównie na wartość pochłoniętych przez ogień oraz zniszczonych wskutek akcji gaśniczej unikatowych ksiąg, dokumentów i innych przedmiotów o historycznej i archeologicznej wartości, a także cennych obrazów i rzeźb. Można sobie wyobrazić, jak wyglądałby manuskrypt Konstytucji 3 Maja w warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych, rękopisy Fryderyka Chopina zebrane w Muzeum Chopina w Pałacu Ostrogskich, czy też pergamin z nadaniem ziem pod klasztor cystersów w Oliwie w gdańskim Archiwum Państwowym po zalaniu pianą. Włócznia św. Maurycego podarowana przez cesarza Ottona III koronowanemu Bolesławowi Chrobremu na pewno nie przetrwałaby szokującego kontaktu z CO2, podobnie jak denary, brakteaty i grosze piastowskie sprzed wieków, czy też ołtarz Wita Stwosza w Mariackim w Krakowie. Sąd Ostateczny Memlinga z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Bitwa pod Grunwaldem Matejki z Narodowego w Warszawie potraktowane proszkiem gaśniczym byłyby chyba nie do odratowania.

Zobacz także: Zasady ewakuacji podczas pożaru – schodami czy windą

Urządzania gaśnicze – sposobem na ochronę cennych eksponatów

Sposobem na ochronę specyficznych obiektów użyteczności publicznej i zgromadzonych w nich zbiorów zarówno przed wybuchem pożaru, jak i zalaniem podczas standardowej akcji gaśniczej, są stałe urządzenia gaśnicze z czystymi środkami gaśniczymi – gazami FE-36™ lub FM-200® (zamiennikami halonów – niezwykle skutecznych, ale wycofanych z powszechnego użycia z uwagi na szkodliwy wpływ na środowisko).

Właściwości gazowych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Dzięki swoim właściwościom, te gazowe zabezpieczenia przeciwpożarowe są skuteczne w gaszeniu wszystkich grup pożarów: A (ciał stałych), B (cieczy łatwopalnych), C (gazów łatwopalnych), a dodatkowo urządzeń elektronicznych, pracujących pod napięciem do 110 kV. Gazy FE-36™ i FM-200® odparowują po wyzwoleniu w czasie akcji gaśniczej. Gaszenie odbywa się poprzez odebranie energii cieplnej płomieniowi i tym samym przerwanie reakcji spalania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Duże znaczenie mają również kwestie lokalizacyjne - mówi Tomasz Kalwajtys, specjalista ds. projektowania systemów ppoż. w firmie PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy.

- Zabezpieczenia z FE-36 i FM-200 opierają się na zbiornikach niskociśnieniowych 15 i 24 bar, przez co nie zagrażają konstrukcji chronionego obiektu. Dla systemów z gazami CO2, Inregen® lub Novec sytuacja się komplikuje z dwóch przyczyn. Do gaszenia tej samej powierzchni potrzeba więcej środka gaśniczego, czyli większej ilości zbiorników, a w konsekwencji dodatkowego pomieszczenia na potrzeby systemu. Po drugie, wysokociśnieniowe zbiorniki z uwagi na swój ciężar potrzebują pomieszczeń o wzmocnionych stropach i ścianach. W muzeach, archiwach i bibliotekach, często zlokalizowanych w zabytkowych budynkach, trudno spełnić te warunki konstrukcyjne.

Zobacz także: Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

REKLAMA

Dodatkowym atutem czystych środków gaśniczych jest bezpieczeństwo dla środowiska i ludzi, przy poprawnym zaprojektowaniu [nie przekraczając stężenia NOAEL (No Observed Adverse Effect Level) - najwyższe stężenie, przy którym nie obserwuje się negatywnego skutku dla zdrowia].

Stałe Urządzenia Gaśnicze na gazy FE-36™ lub FM-200® to w pełni automatyczne, samodzielne i niezależne zabezpieczenia przeciwpożarowe. System składa się z czujników wykrywających dym, centralki sterującej z akumulatorami oraz zbiorników z elektrowyzwalaczami. W razie wykrycia ognia, czujki dają sygnał do centralki. Ta uruchamia wyzwolenie gazu, jednocześnie informując o rozpoczęciu akcji gaśniczej. Gaszone pomieszczenie w czasie do 10 sekund zostaje wypełnione środkiem gaśniczym, likwidującym wszystkie zarzewia ognia, bez uszkadzania chronionych przedmiotów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA