REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gazowe zabezpieczenia przeciwpożarowe – sposób ochrony cennych eksponatów przed ogniem

 PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.
Pożar. Fot. Fotolia
Pożar. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unikatowe biblioteczne inkunabuły, bezcenne eksponaty muzealne, wartościowe obrazy i rzeźby prezentowane w galeriach wymagają profesjonalnej ochrony przeciwpożarowej. Tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo i jednocześnie zachowanie trwałości cennych przedmiotów, sprawdzą się systemy oparte na czystych środkach gaśniczych.

REKLAMA

Przyczyny pożarów

Według statystyk strażaków, do pożarów w muzeach, bibliotekach, archiwach i galeriach dochodzi kilkadziesiąt razy w roku. Skala strat jest dramatyczna, nie z uwagi na wywołane pożarem zniszczenia obiektów, ale głównie na wartość pochłoniętych przez ogień oraz zniszczonych wskutek akcji gaśniczej unikatowych ksiąg, dokumentów i innych przedmiotów o historycznej i archeologicznej wartości, a także cennych obrazów i rzeźb. Można sobie wyobrazić, jak wyglądałby manuskrypt Konstytucji 3 Maja w warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych, rękopisy Fryderyka Chopina zebrane w Muzeum Chopina w Pałacu Ostrogskich, czy też pergamin z nadaniem ziem pod klasztor cystersów w Oliwie w gdańskim Archiwum Państwowym po zalaniu pianą. Włócznia św. Maurycego podarowana przez cesarza Ottona III koronowanemu Bolesławowi Chrobremu na pewno nie przetrwałaby szokującego kontaktu z CO2, podobnie jak denary, brakteaty i grosze piastowskie sprzed wieków, czy też ołtarz Wita Stwosza w Mariackim w Krakowie. Sąd Ostateczny Memlinga z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Bitwa pod Grunwaldem Matejki z Narodowego w Warszawie potraktowane proszkiem gaśniczym byłyby chyba nie do odratowania.

Zobacz także: Zasady ewakuacji podczas pożaru – schodami czy windą

Urządzania gaśnicze – sposobem na ochronę cennych eksponatów

Sposobem na ochronę specyficznych obiektów użyteczności publicznej i zgromadzonych w nich zbiorów zarówno przed wybuchem pożaru, jak i zalaniem podczas standardowej akcji gaśniczej, są stałe urządzenia gaśnicze z czystymi środkami gaśniczymi – gazami FE-36™ lub FM-200® (zamiennikami halonów – niezwykle skutecznych, ale wycofanych z powszechnego użycia z uwagi na szkodliwy wpływ na środowisko).

Właściwości gazowych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Dzięki swoim właściwościom, te gazowe zabezpieczenia przeciwpożarowe są skuteczne w gaszeniu wszystkich grup pożarów: A (ciał stałych), B (cieczy łatwopalnych), C (gazów łatwopalnych), a dodatkowo urządzeń elektronicznych, pracujących pod napięciem do 110 kV. Gazy FE-36™ i FM-200® odparowują po wyzwoleniu w czasie akcji gaśniczej. Gaszenie odbywa się poprzez odebranie energii cieplnej płomieniowi i tym samym przerwanie reakcji spalania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Duże znaczenie mają również kwestie lokalizacyjne - mówi Tomasz Kalwajtys, specjalista ds. projektowania systemów ppoż. w firmie PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy.

- Zabezpieczenia z FE-36 i FM-200 opierają się na zbiornikach niskociśnieniowych 15 i 24 bar, przez co nie zagrażają konstrukcji chronionego obiektu. Dla systemów z gazami CO2, Inregen® lub Novec sytuacja się komplikuje z dwóch przyczyn. Do gaszenia tej samej powierzchni potrzeba więcej środka gaśniczego, czyli większej ilości zbiorników, a w konsekwencji dodatkowego pomieszczenia na potrzeby systemu. Po drugie, wysokociśnieniowe zbiorniki z uwagi na swój ciężar potrzebują pomieszczeń o wzmocnionych stropach i ścianach. W muzeach, archiwach i bibliotekach, często zlokalizowanych w zabytkowych budynkach, trudno spełnić te warunki konstrukcyjne.

Zobacz także: Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

REKLAMA

Dodatkowym atutem czystych środków gaśniczych jest bezpieczeństwo dla środowiska i ludzi, przy poprawnym zaprojektowaniu [nie przekraczając stężenia NOAEL (No Observed Adverse Effect Level) - najwyższe stężenie, przy którym nie obserwuje się negatywnego skutku dla zdrowia].

Stałe Urządzenia Gaśnicze na gazy FE-36™ lub FM-200® to w pełni automatyczne, samodzielne i niezależne zabezpieczenia przeciwpożarowe. System składa się z czujników wykrywających dym, centralki sterującej z akumulatorami oraz zbiorników z elektrowyzwalaczami. W razie wykrycia ognia, czujki dają sygnał do centralki. Ta uruchamia wyzwolenie gazu, jednocześnie informując o rozpoczęciu akcji gaśniczej. Gaszone pomieszczenie w czasie do 10 sekund zostaje wypełnione środkiem gaśniczym, likwidującym wszystkie zarzewia ognia, bez uszkadzania chronionych przedmiotów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA