REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie podłogowe zamiast kaloryferów – czy warto?

Ogrzewanie. Fot. Fotolia
Ogrzewanie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego ogrzewania (kaloryferów) wybierając ogrzewanie podłogowe. Czy takie rozwiązanie nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń? Czy warto zdecydować się na system mieszany.

Projektując instalacje cieplne można zdecydować się na kilka rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe. Ale i tutaj stajemy przed wyborem: wersja elektryczna czy wodna?

REKLAMA

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – co to takiego?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe polega na zamontowaniu pod powierzchnią posadzki kabli grzejnych, mat lub folii grzewczych. Mogą się one znajdować bezpośrednio pod posadzką lub, jako ogrzewanie akumulacyjne, pod od 5 do 15 cm dla pomieszczeń nie podpiwnicznych warstwą betonu. Taka izolacja dłużej utrzymuje ciepło, ale sprawia, że pomieszczenia wolniej się nagrzewają. Wadę stanowią też wysokie koszty energii elektrycznej zasilającej system. Z kolei, w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, elementem przesyłającym ciepło są rury zatopione pod 10 cm betonową wylewką. Decydując się na jego instalację należy liczyć się z dużymi kosztami. Jednak większe nakłady inwestycyjne zwrócą się w miarę użytkowania, jeśli źródło energii  zastąpi się ekonomiczniejszymi kotłami gazowymi, kondensacyjnymi lub niekonwencjonalnymi urządzeniami np. pompą ciepła.

Zobacz także:  Poznaj wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Zarządzanie mieszanym systemem grzewczym

Oba rodzaje ogrzewania podłogowego można zaopatrzyć w system inteligentnego zarządzania, który zapewni optymalizację zużycia energii. Podłączone do instalacji termostaty zarządzają wysokością temperatury wewnątrz pomieszczeń.

REKLAMA

- Regulatory automatycznie nadzorują całą instalację grzewczą, sterując zasilaniem elementów grzejnych. Inteligentny system grzewczy wyposażony jest w czujniki podłogowe i powietrzne oraz w czujnik chroniący przed nadmiernym nagrzaniem podłogi, tak jak w regulatorze temperatury ELR 10 od +5 do +35 (ELR 10).  Urządzenia tego typu pozwalają zaoszczędzić nawet 30 % energii, co szybko przełoży się na stan domowego budżetu – wyjaśnia Karol Staniszewski ze sklepu CSEiE dostarczającego m.in. inteligentne rozwiązania elektroniczne dla domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dodatkowym atutem wyposażonego w ogrzewanie podłogowe inteligentnego domu, jest możliwość zaprogramowania systemu tak, aby nie załączał się w momencie kiedy okno w pomieszczeniu jest otwarte. Niebawem uruchomimy specjalny portal internetowy, pozwalający zapoznać się z systemem funkcjonowania inteligentnego zarządzania – dodaje Karol Staniszewski.

Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe - oszczędniejsza alternatywa?

Kiedy należy podjąć decyzję o wyborze rodzaju ogrzewania?

Decyzja o zastosowaniu ogrzewania podłogowego jako głównego systemu grzewczego powinna zapaść na etapie projektowania domu. Jeśli jednak użytkownik posiada już ogrzewanie kaloryferowe, które planuje zastąpić podłogowym, powinien rozważyć opłacalność tego rodzaju przedsięwzięcia. Wykorzystanie dwóch źródeł energii może okazać się rozwiązaniem korzystniejszym i nie wymagającym poważniejszych ingerencji w konstrukcję pomieszczeń.

Zalety ogrzewania podłogowego

Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne rozprowadzenie ciepła wewnątrz całego pomieszczenia. Takie funkcjonowanie gwarantuje stabilną temperaturę, a dodatkowym atutem jest rozkład temperatur w pionie. Oznacza to, że największe ciepło dostarczane jest na poziomie, na którym znajduje się człowiek. Jednak duża bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego sprawia, że na ogrzanie pomieszczenia potrzeba więcej czasu, a użytkownik traci możliwość szybkiego wpływania  na wysokość temperatury. Z kolei grzejniki zapewniają błyskawiczne wyregulowanie temperatury, w zależności od potrzeb. Niestety nagrzane za ich pomocą powietrze marnuje się uciekając do góry.

Zobacz także: Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami

REKLAMA

 Starając się zmaksymalizować korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie ogrzewania podłogowego i centralnego, użytkownicy decydują się często na połączenie obu systemów. Rozwiązanie takie można zastosować na dwa sposoby. Pierwszy, to montaż obu systemów, które będą się wzajemnie wspierać. Sprawdza się on szczególnie w przypadku znacznych przestrzeni z dużymi oknami bądź szklanymi powierzchniami, gdzie starty ciepła są znaczne. Instalacja mieszana może polegać również na rozgraniczeniu systemów, np. zastosowaniu ogrzewania podłogowego na parterze budynku, a centralnego na piętrach. Dobrym pomysłem jest też montaż ogrzewania podłogowego w wilgotnych pomieszczeniach, np. w kuchni lub  łazience – zachlapana wodą podłoga szybko wyschnie.

System ogrzewania podłogowego zapewnia użytkownikom komfort ciepłej podłogi oraz pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Decydując się na jego montaż, nie należy jednak kierować się tylko i wyłącznie kosztami inwestycyjnymi, lecz przede wszystkim wynikającymi z użytkowania. Kwestię dotyczącą rodzaju ogrzewania warto dostosować do warunków mieszkaniowych i własnych oczekiwań.

Natalia Żalińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA