REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkanie w bloku wyposażone w inteligentne technologie

Inteligentne mieszkanie. Fot. Fibaro
Inteligentne mieszkanie. Fot. Fibaro
Fibaro

REKLAMA

REKLAMA

Inteligentne mieszkanie – teraz to możliwe. Już nie musisz się martwić, kiedy podkręcić ogrzewanie, przewietrzyć pokój czy zasłonić rolety – inteligentny system zrobi to za Ciebie. Nawet mieszkanie o niewielkiej powierzchni możemy wyposażyć w inteligentną technologię. Sterowanie sprzętami odbywa się za pomocą telefonu komórkowego.

Wchodzimy do mieszkania. Nasze lokum jest przewietrzone i panuje w nim odpowiednia temperatura. W przedpokoju i salonie włączają się lampy, na ekranie telewizora właśnie rozpoczyna się nasz ulubiony program. W kuchni czeka świeżo zaparzona kawa, a piekarnik kończy podgrzewać obiad – tak może nas przywitać po powrocie z pracy nasze „M”, jeśli wyposażymy je w inteligentny system. Podobne scenariusze możemy tworzyć na różne okazje – poranną pobudkę, kolację z przyjaciółmi, filmowy wieczór. W „mądrym” domu możemy bowiem nie tylko sterować pojedynczymi sprzętami, ale też tworzyć sceny. To całe sekwencje działań, jakie wykonują urządzenia i instalacje w określonej sytuacji.

REKLAMA

Inteligentne mieszkanie. Fot. Fibaro

Zobacz także: Inteligentny dom – zrobi za nas wszystko co sobie zaplanujemy

Jak wyposażyć mieszkanie w inteligentne instalacje?

Uruchomienie tego mechanizmu nie wymaga zaawansowanej wiedzy technologicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podczas prac nad naszym systemem postawiliśmy nie tylko na wygodę, jaką zapewnia, ale też łatwość obsługi. Dzięki przejrzystemu i intuicyjnemu interfejsowi możemy jednym kliknięciem na ekranie komputera lub smartfona, z dowolnego miejsca na świecie wyłączyć światło, odsłonić rolety czy uruchomić scenęwyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej Fibaro.

W wielu sytuacjach nasza ingerencja nie jest w ogóle potrzebna, bo inteligentne „M” reaguje na określone sytuacje samoczynnie. Centrala, czyli mózg całego systemu, przetwarza informacje przesyłane przez czujniki i wysyła komendy, które są realizowane przez moduły wykonawcze.

Dzięki temu na przykład mieszkanie zadba o bezpieczeństwo w przypadku pożaru, uruchamiając zaprogramowaną wcześniej procedurę awaryjną. Mądre mieszkanie będzie też symulować obecność domowników, co przyda się w szczególności przy dłuższych wyjazdach. System będzie włączał światło czy muzykę, a także podnosił i opuszczał rolety, co pomoże odstraszyć nieproszonych gości. Inteligentne „M” zadba także o to, byśmy nie zużywali więcej energii, niż jest to konieczne i na przykład po wyjściu wszystkich mieszkańców wyłączy niepotrzebnie pracujące urządzenia.

Zobacz także: Czy można sterować domem za pomocą telefonu komórkowego?

Inteligentne instalacje bezprzewodowe – bez remontu

W inteligencję budynkową możemy nasze cztery kąty wyposażyć samodzielnie. Warto zdecydować się na rozwiązanie bezprzewodowe, dzięki czemu unikniemy remontu z kuciem ścian włącznie, a sam system będzie praktycznie niewidoczny. Moduły są montowane w puszkach podtynkowych i gniazdkach elektrycznych, a ich pracą zarządza niewielkich rozmiarów centralka, którą można łatwo pomylić z odtwarzaczem DVD. Dzięki zdecydowaniu się na rozwiązanie wykorzystujące technologię bezprzewodową będziemy też mogli bezinwazyjnie rozbudowywać system o kolejne funkcjonalności, rozkładając wydatki w czasie, a w przypadku przeprowadzki zabierzemy wszystkie elementy ze sobą.

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

Ile to wszystko kosztuje?

A jeśli mowa o wydatkach – ile musimy zainwestować w inteligentny system?

REKLAMA

W mieszkaniu o metrażu około 50 mkw. na początek wystarczy zestaw już za około 4 tys. zł. W tej cenie zawiera się centralka Home Center 2, dwa termostaty, dwa kontrolery rolet, moduł typu on/off. Ten niewielki zestaw pozwala na sterowanie i zautomatyzowanie pracy rolet, oświetlenia i ogrzewania – mówi Maciej Fiedler z Fibaro.

Jeśli interesuje nas inteligencja budynkowa i zastanawiamy się nad kupnem nowego lokum warto poszukać takiego, w którym deweloper oferuje to rozwiązanie w cenie mieszkania. Inwestycji tego typu jest coraz więcej. – Mieszkania i domy, które w standardzie wyposażone są w system Fibaro można już kupić między innymi w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Kaliszu, Kołobrzegu, Tychach, Zabrzu i Bielsku-Białej – wylicza Maciej Fiedler z Fibaro. Szczegółowe informacje o inwestycjach są dostępne na www.fibaro.com/pl/domy-z-systemem-fibaro.

Źródło: Fibaro

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA