REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inteligentny dom – zrobi za nas wszystko co sobie zaplanujemy

Dom jednorodzinny. Fot. Materiały prasowe
Dom jednorodzinny. Fot. Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak zapanować nad domowym rozgardiaszem i nadmiarem codziennych obowiązków? Inteligentny dom zaparzy za nas rano kawę, podgrzeje obiad lub podleje ogród. Teraz to możliwe, dziś w wielu przypadkach wyręczają nas inteligentne technologie.

Ulubiona muzyka i kawa

Budzisz się rano. „Jeszcze pięć minut…” – myślisz i przewracasz się na drugi bok, a w tym czasie włącza się twoja ulubiona muzyka, stopniowo coraz głośniej. W sypialni delikatnie podnoszą się rolety. Kiedy zdecydujesz się wstać z łóżka w domu panuje już odpowiednia temperatura, a lampy oświetlają Ci drogę do łazienki, kuchni lub garderoby – w zależności od tego, gdzie zwykle kierujesz swoje pierwsze kroki po przebudzeniu. Kiedy ty bierzesz prysznic, ekspres do kawy włącza się i zaczyna przygotowywać aromatyczną małą czarną. Gdy ją pijesz telewizor pokazuje ci aktualną prognozę pogody. Kiedy wszyscy mieszkańcy wyjdą, dom samodzielnie wyłącza wszystkie urządzenia, uzbraja system alarmowy i zamyka drzwi. Po drodze do pracy nie musisz się martwić, czy na pewno wyłączyłaś żelazko albo światło. Właśnie tak może wyglądać poranek dzięki wykorzystaniu inteligencji budynkowej. Na czym polega to tajemniczo brzmiące rozwiązanie?

REKLAMA

Zobacz także: Czym jest inteligentny budynek?

Inteligentna pomoc domowa

REKLAMA

Działanie inteligentnego systemu można porównać do elektronicznego lokaja, który nie tylko wykonuje twoje polecenia, ale też sam podejmuje określone działania. – Za pomocą inteligencji budynkowej możemy sterować wszystkimi domowymi urządzeniami i instalacjami, również zdalnie. Włączamy światło, ustawiamy odpowiednią temperaturę, a także zarządzamy pracą sprzętów RTV, AGD czy systemem alarmowym – wyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. – Dodatkowo określone działania system uruchamia automatycznie, na podstawie wcześniej wprowadzonych ustawień lub informacji przekazywanych przez czujniki – dodaje.

To znaczy, że inteligentny dom uczy się, jak „zachować się” w określonej sytuacji. Planujesz romantyczną kolację z ukochanym? Wystarczy, że wcześniej stworzysz odpowiednią scenę i nazwiesz ją na przykład „Randka”. Po jej uruchomieniu jednym kliknięciem uruchomisz całą sekwencję działań w swoim domu. Kiedy ty będziesz przymierzać kolejne kreacje i robić makijaż system sam podgrzeje przygotowane wcześniej danie, przygasi światła i włączy nastrojową muzykę. A jeśli podczas relaksującego wieczoru pojawi się u ciebie niespodziewany gość? Po naciśnięciu przez niego dzwonka oglądany przez ciebie film zostanie automatycznie zatrzymany, a na ekranie telewizora wyświetli się obraz z wideodomofonu. Zdążysz zmyć z twarzy maseczkę zanim jeszcze gość dotrze do drzwi.

Wygoda  + bezpieczeństwo

Inteligentny system to nie tylko większa wygoda, ale i bezpieczeństwo. – W sytuacjach awaryjnych system w ciągu kilku sekund rozpoznaje zagrożenie i uruchamia odpowiednią procedurę. W przypadku awarii odetnie dopływ wody czy prądu, a jeśli nie ma nas w domu – wyśle sms-a lub maila z powiadomieniem o zaistniałej sytuacji. Odpowiednie działania zostaną też uruchomione w przypadku poważniejszego zagrożenia, na przykład pożaru – mówi Maciej Fiedler z Fibaro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny system daje nam sporo możliwości. Może się więc wydawać, że jego konfiguracja i obsługa jest skomplikowana. Jednak dzięki temu, że „uczy się” on naszych zachowań i przyzwyczajeń, już po wstępnej konfiguracji działa w zasadzie samoczynnie. Odczytuje dane z rozmieszczonych w domu czujników czy modułu GPS i na tej podstawie uruchamia określone działania. A jeśli mimo to chcemy samodzielnie na przykład podnieść temperaturę w domu czy włączyć jakieś urządzenie? Nic strasznego – nie musimy się martwić, że konieczne będzie nauczenie się obsługi skomplikowanego programu komputerowego. Producenci dbają bowiem o to, by sterowanie mądrym domem maksymalnie uprościć.  – Nowoczesnymi systemami inteligencji budynkowej zarządza się za pomocą intuicyjnych i przejrzystych aplikacji, które instaluje się na smartfonie. Dzięki temu tym, co dzieje się w czterech kątach można sterować z każdego miejsca na świecie – nie tylko z biura, ale nawet opalając się na leżaku gdzieś w ciepłych krajach.  Możemy też wykorzystać specjalną „wirtualną asystentkę” LiLi i sterować domowymi sprzętami za pomocą poleceń głosowychwyjaśnia Maciej Fiedler z Fibaro.

Zobacz także: Montaż inteligentnych instalacji w domu jednorodzinnym, krok po kroku

Inteligentny dom to znak czasów. Nowoczesne mieszkania coraz częściej wyposażane są w tego typu systemy w standardzie. Takie rozwiązanie możemy też zainstalować w swoim domu czy mieszkaniu na własną rękę – i to bez remontu, ponieważ na rynku dostępne są już systemy bezprzewodowe. Ile kosztuje taki „luksus”? Jak się okazuje – coraz mniej. – 50-metrowe mieszkanie możemy wyposażyć w system Fibaro już za około 4 tys. zł. Za tę cenę zyskujemy możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. W każdej chwili możemy też rozbudować posiadany system o kolejne moduły i funkcjonalnościmówi Maciej Fiedler z Fibaro.

Źródło: Maciej Fiedler/Fibaro

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA