REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady bezpiecznego ogrzewania budynków

Budowa. Fot. Fotolia
Budowa. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, zaczynamy myśleć o ogrzewaniu domu. Niestety okres zimowy to także czas, kiedy jest najwięcej pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób zimą ogrzać dom lub mieszkanie.

Najczęstsze przyczyny pożarów

Jak wskazują statystyki publikowane co roku przez Straż Pożarną, do najczęstszych przyczyn pożarów należą nieostrożne obchodzenie się z grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi, na paliwo stałe i ciekłe (piece, piecyki, kuchenki, ogrzewanie pomieszczeń, przenośne grzejniki), a także ich wady. W czasie sezonu grzewczego, który trwa w Polsce od października do kwietnia, co roku notuje się średnio kilkanaście tysięcy pożarów, z czego w wielu z nich giną ludzie.

REKLAMA

REKLAMA

– Zatrważająca jest strażacka statystyka związana z pożarami mieszkań. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach 2012 r. na terenie Wielkopolski w pożarach zginęło 7 osób. Analizy tych zdarzeń pokazują, że w zdecydowanej większości powstały one w porze nocnej, a ogniem objęte były niewielkie powierzchnie (około 1 m2) - mówi Sławomir Brandt, Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Poznaniu.

 Dane te wskazują na powagę sytuacji i powinny przestrzegać naszych czytelników przed ryzykownym dogrzewaniem pomieszczeń w sezonie zimowym. Okazuje się, że aby bezpiecznie ogrzać mieszkanie lub dom, należy pamiętać o zaledwie kilku podstawowych zasadach.

Zobacz także: Najlepsze miejsce na kominek – jak je wybrać?

Bezpieczna instalacja grzewcza i kominowa

Aby przetrwać zimę w komfortowych i bezpiecznych warunkach warto jeszcze przed nastaniem mrozów pomyśleć o doborze odpowiedniej instalacji grzewczej i kominowej. Inwestycja w droższy, ale bardziej nowoczesny system – np. podczas budowy domu lub w trakcie generalnego remontu -  może być strzałem w dziesiątkę. Urządzenia najnowszej generacji są bowiem projektowane tak, aby spełniały dzisiejsze wymogi energooszczędności i ekologii. Oznacza to, że prawdopodobnie w kilka sezonów grzewczych poniesiona inwestycja zwróci się nam w postaci zaoszczędzonego paliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli jednak za późno już na generalny remont lub wcale nie mamy na niego ochoty, a nasza aktualna instalacja grzewcza i kominowa pozostawia wiele do życzenia, warto zwrócić uwagę na systemy kominowe zewnętrzne.

Dwuścienne systemy kominowe

REKLAMA

Od jakiegoś czasu na polskim rynku można spotkać stalowe dwuścienne systemy kominowe, czyli  lekkie konstrukcje, które montuje się  bezpośrednio do zewnętrznej ściany domu. Są niezastąpione w przypadku braku wolnego szachtu kominowego w domu oraz w sytuacji, gdy nie chcemy angażować się w kosztowny i długotrwały remont mieszkania, który wiąże się z budową nowego przewodu kominowego.

Kominy zewnętrzne jednościenne należą do grupy produktów samodzielnych, które nie wymagają stosowania dodatkowych materiałów ochronnych, jak np. ceramiki. Ich  wewnętrzną część tworzy przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on otulony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna lub ceramiczna. Środek  kominów dwuściennych wykonany jest z  blach nierdzewnych, kwasoodpornych o grubości od 0,5 do 1,0 [mm], rura zewnętrzna z blachy nierdzewnej grubości 0,5–1,0 [mm], izolacja termiczna ma grubość 30 [mm] lub 60 [mm].

Zobacz także: Kominowe systemy prefabrykowane z elementów ceramicznych

Zasady bezpiecznego ogrzewania i dogrzewania pomieszczeń

– Należy pamiętać, że podczas pożaru dla człowieka dym jest równie groźny i zabójczy jak ogień   Zagrożenie pożarowe nie dotyczy się wyłącznie starych kamienic wyposażonych w piece kaflowe, występuje ono w każdym z mieszkań  – podkreśla Brandt. – Warto to zagrożenie znać i usunąć. Warto pamiętać, że jest kilka prostych sposobów, aby być bezpiecznym w swoich domach. Pierwszym z nich jest montaż czujek dymu i czadu, które ostrzegą nas w nocy przed niebezpieczeństwem. Warto również zamykać drzwi do wszystkich pomieszczeń – zamknij drzwi i nie wpuszczaj ognia i dymu do swojej sypialni.

 Jak się okazuje, zasady bezpiecznego ogrzewania są bardzo proste, czasami mogą wydawać się nawet oczywiste. Zacząć należałoby od rodzaju urządzeń grzewczych w naszym domu. Nie należy stosować pieców, grzejników i innych tego typu maszyn, jeżeli nie są one dopuszczone na naszym rynku. Natomiast przed użyciem nowego urządzenia zaleca się zapoznać z instrukcją obsługi, w której zwykle są ujęte zasady poprawnego używania owego sprzętu. Naprawę zepsutych urządzeń należy powierzyć fachowcom.

Zobacz także: Instalacje grzewcze - porady

Składowanie materiałów palnych

Nie powinno się także składować materiałów palnych w bezpośredniej bliskości pieców, grzejników, kóz, kominków itd. Odległość od urządzenia grzewczego a np. łatwopalnych ozdóbek, papierków, makulatury, firan itp. powinna wynosić co najmniej 0,5 metra. Jeżeli dogrzewamy się przykładowo przenośnymi grzejnikami lub piecykami, niedozwolone jest ustawianie ich bezpośrednio na podłożu palnym (dywany, maty papierowe).

Stosowanie paliw zgodnie z ich przeznaczeniem

Należy także pamiętać, aby stosować do urządzenia grzewczego paliwo przewidziane przez jego producenta. Zlekceważenia zwłaszcza tego zalecenia może doprowadzić do rozszczelnienia się przewodów spalinowych lub ich zatkania, co w konsekwencji może spowodować pożar, zaczadzenie, a nawet wybuch.

Kontrola przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Równie ważna co ostrożne obchodzenie się z urządzeniami grzewczymi, jest regularna kontrola przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Komin oraz elementy instalacji spalinowej są wyrobami budowlanymi i podlegają regulacjom prawa budowlanego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków Dz. Ust. nr 109 poz. 719) czyszczenie przewodów kominowych należy przeprowadzać w paleniskach opalanych paliwem stałym co najmniej 4 razy w roku, natomiast w przypadku opalania paliwem płynnym i gazowym minimum 2 razy w roku. Treść ustawy jest ogólnie dostępna w Internecie, można ją także znaleźć na stronach producentów systemów kominowych.

Zobacz także: Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Jak widać, zasady dotyczące bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych oraz ogrzewania pomieszczeń nie wymagają wielkiego wysiłku oraz wysokich kosztów. Kluczowy w tej kwestii wydaje się być zdrowy rozsądek oraz traktowanie tzw. okazji cenowych z dystansem. Warto również pamiętać, że renoma w branży systemów kominowych oraz urządzeń grzewczych to wskazówka pewnej, sprawdzonej przez wielu inwestorów inwestycji. Szukajmy zatem producentów, którzy mogą pochwalić się wieloma certyfikatami jakości oraz wyróżnieniami w ogólnopolskich rankingach.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA