| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Najlepsze miejsce na kominek – jak je wybrać?

Najlepsze miejsce na kominek – jak je wybrać?

Kominek w domu jednorodzinnym to marzenie wielu osób. Wybór miejsca, w którym będzie znajdować się kominek nie możemy wybrać od tak, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Podpowiadamy, gdzie postawić kominek.

Wybierając miejsce na kominek, mamy zazwyczaj na uwadze jego efektowny wygląd, ale nie wolno również zapominać o bezpieczeństwie i funkcjonalności. Kominek powinien być zbudowany jak najbliżej komina, ponieważ priorytetem jest zapewnienie mu dostępu do przewodu kominowego.

Istotnym elementem jest wytrzymałość fundamentu lub stropu w miejscu, w którym ma stanąć kominek. Należy wziąć pod uwagę, że przeciętny wkład wraz z obudową waży około 500 kg. Ze względów bezpieczeństwa na obudowie, ścianach i podłodze nie można układać przewodów instalacji elektrycznej i gazowej. Usytuowanie kominka nie powinno zaburzać funkcjonalności pomieszczenia i utrudniać komunikacji. Pamiętajmy, również, że wokół kominka nie mogą zbyt blisko stać żadne meble, a podłoga i sufit muszą zostać wykonane z materiałów niepalnych.

Zobacz także: Ile będzie kosztował kominek w moim domu?

Jeśli mamy rozwiązaną kwestię bezpieczeństwa, możemy skupić się na aspektach wizualnych.

Kominek najchętniej umieszczamy w mniej lub bardziej centralnym punkcie domu zazwyczaj jest to pokój dzienny. Największą popularnością cieszą się tradycyjne wkłady kominkowe, usytuowane na ścianie w salonie, ale możliwości lokalizacji jest zdecydowanie więcej.

Jeśli chcemy przy kominku uzyskać atmosferę prawdziwego azylu i stworzyć kameralny kącik, możemy zdecydować się na umiejscowienie kominka w rogu salonu. Wystarczy tylko postawić wygodny fotel lub kanapę i relaksować się do woli.

Ciekawym rozwiązaniem jest zbudowanie ścianki w której można umiejscowić wkład z szybami na przestrzał. Największą zaletą takich kominków jest fakt, że palenisko jest w nich bardziej eksponowane niż w kominkach z tradycyjnymi wkładami, ponieważ ogień jest widoczny z dwóch stron.

Zobacz także: Rozpalanie ognia w kominku

Możliwość jeszcze większego wyeksponowania żywego płomienia daje nam usytuowanie przy ścianie kominka narożnego. Taka lokalizacja sprawia, że ogień jest widoczny z dwóch stron, a przy dobrym umiejscowieniu kominka również z innych pokoi. Kominek może stać się elementem scalającym dwa sąsiadujące pomieszczenia, warto wtedy

umieścić go na granicy wydzielonych stref, na przykład: wypoczynkowej i jadalni.

W przypadku otwartych salonów kominek stanie się wtedy łącznikiem poszczególnych części wnętrza.

Natomiast jeżeli marzy nam się piękny kominek, który będzie ozdobą salonu, można pomyśleć o wkładzie, w którym palenisko jest widoczne z trzech stron.

Wybór lokalizacji kominka należy dokładnie przemyśleć, to nie komoda czy kanapa, którą można przestawić w dowolne miejsce. Nie należy zapominać, że na długie lata będzie on charakterystycznym elementem dekoracyjnym i warto zadbać o to, by ciekawie komponował się z wnętrzem.

Zobacz także: Konserwacja kominków

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kominek - Oliwia - trzy szyby. Fot. Kratki.pl
Kominek - Oliwia - trzy szyby. Fot. Kratki.pl

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »