Paliwa do kominków – które wybrać?

Drewno to najczęściej stosowany rodzaj "paliwa" do kominków domowych. Drewno spalane w kominku, nie wydziela tak dużo szkodliwych substancji jak węgiel czy olej opałowy. Jeśli zdecydujemy się na palenie drewnem w kominku sprawdźmy, które gatunki drewna są najlepsze, a których powinniśmy unikać.
Fotolia
Paliw, którymi możemy palić w kominkach jest wiele. Mamy drewno, brykiety drzewne, gaz, węgiel kamienny, pellety i lekki olej opałowy. Każde z paliw ma zarówno swoje zalety i wady. Zobacz, które wybrać.

Brykiet drzewny to ekologiczne paliwo do palenia w kominkach. Produkowany ze sprasowanych trocin bez substancji spajających, jest nieszkodliwy dla środowiska.
Fotolia

Pellety to granulat o średnicy ok. 25 mm. W skład pellety wchodzą trociny, wióry, kora, ścinki oraz inne różne dodatki drewnianego pochodzenia. Pellety to sprasowany i wytłoczony – wysuszony granulat. Podczas palenia w kominku pelletami nie uwalniają się żadne substancje toksyczne, powstają natomiast niewielkie ilości popiołu, który można wykorzystać jako nawóz.
Fotolia

Gaz - podczas jego spalania, wydzielenie się dwutlenku węgla jest zredukowane do minimum. W porównaniu z innymi paliwami, gaz jest bardziej wydajny i daje możliwość osiągnięcia wyższych wskaźników grzewczych.

Węgiel kamienny jest mało praktyczny. Łatwo się nim ubrudzić, to między innymi z tego właśnie powodu jest dość rzadko stosowany.

Lekki olej opałowy jest bardzo łatwo dostępny, można go kupić praktycznie na każdej stacji benzynowej.

Węgiel brunatny - bardzo często wytwarzany jest z węgla o niskiej jakości, dlatego też może zawierać szkodliwe związki. Zasadniczo nie poleca się go do palenia w kominku.
Fotolia
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
19,90 zł
Źródło:
Własne
Komentarze(0)
Pokaż: