reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Piec gazowy: jedno czy dwufunkcyjny? Który wybrać?

Piec gazowy: jedno czy dwufunkcyjny? Który wybrać?

Piec gazowy: jedno czy dwufunkcyjny. Piec jednofunkcyjny zasila tylko instalację c.o. Piec dwufunkcyjny poza c.o. może ogrzewać także ciepłą wodę użytkową. Zobacz, który wybrać? Który będzie najlepszy?

Piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy piecem jednofunkcyjnym a piecem dwufunkcyjnym jest wbudowany zasobnik ciepła. Jeden piec go posiada, drugi – nie.

Piece jednofunkcyjne charakteryzują się tym, że nie posiadają wbudowanego wymiennika ciepła, który na co dzień ogrzewa nam wodę użytkową czyli tę którą używamy np. do mycia czy zmywania. Można natomiast podłączyć do niego ogrzewacz pojemnościowy, specjalny zbiornik z zamontowanym wymiennikiem ciepła.

W piecach dwufunkcyjnych woda ogrzewana jest w sposób przepływowy, jest to możliwe dzięki wbudowanemu zasobnikowi ciepła.

Zobacz także: Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?

Gdzie stosuje się poszczególne rodzaje pieców gazowych?

Nie ma znaczenia, który  z piec zastosujemy w domu jednorodzinnym. To, który wybierzemy w dużej mierze zależy od ilości ciepłej wody, która na co dzień zużywamy. Piece dwufunkcyjne mają mniejsze maks. natężenie przepływu wody, ni ż piece jednofunkcyjne. Oznacza to, że piece dwufunkcyjne nie nadają się do zastosowania w domach, w których jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, a także tam, gdzie mamy kilka punktów poboru wody. W takim przypadku lepiej sprawdzi  się piec jednofunkcyjny. Zaleca się, aby piece jednofunkcyjne stosować wraz z podgrzewaczem ciepłej wody lub z zasobnikiem. Zasobnik ma mniejszą pojemność, niż podgrzewacz, ma to m.in. wpływ na mniejsze straty ciepła  ze zbiornika c.w.u. Przy instalacji z zasobnikiem, w kranie szybciej pojawia się ciepła woda, niż ma to miejsce w przypadku podgrzewacza. Jedyną przeszkoda w zastosowaniu zasobnika może być twardość wody poniżej 20°dH. Zbyt duża twardość wody może powodować zanieczyszczanie wymiennika ciepła .

Zobacz także: Instalacja podtynkowa – montaż krok po kroku

Który piec wybrać?

Jeśli mamy w domu niedużo miejsca, gdzie nie zmieści się nam kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, w takim przypadku lepiej zdecydować się na piec dwufunkcyjny. Niewielkie rozmiary pieców dwufunkcyjnych umożliwiają ich montaż nawet w niewielkich kuchniach oraz łaziankach.  Piece dwufunkcyjne powinniśmy wybierać wszędzie tam, gdzie instalacje nie jest zbytnio rozbudowana.

Jeśli planujemy remont łazienki i zamierzamy zainstalować w niej  panel prysznicowy z wieloma funkcjami Noe powinniśmy stosować pieca c.w.u. Nie da on rady dostarczyć nam odpowiedniej ilości wody podczas kąpieli.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Łazienka. Fot. Fotolia
Łazienka. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama