REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inteligentny dom – jakie daje możliwości?

Inteligentny dom Fot. Futurial2020.pl
Inteligentny dom Fot. Futurial2020.pl
Futurial2020.pl

REKLAMA

REKLAMA

Inteligentny dom to taki, w którym możemy kontrolować i sterować elementami instalacji w domu, takimi jak temperatura, oświetlenie, zasłony/rolety w oknach, monitoring, sprzęt audio-video, urządzenia AGD. Jakie daje nam możliwości inteligentny dom?

Komfort życia w inteligentnym domu wynika z tego, że z centralnego panelu można dowolnie sterować urządzeniami, jak również całymi ich grupami. Przykładowo jest możliwość sterowania grupami oświetleniowymi i zaprogramowania ich zestawienia według własnych potrzeb. Jest to tym większe ułatwienie, że pozwala jednym naciśnięciem klawisza uaktywnić tzw. „scenę”, czyli określoną przez nas grupę oświetlenia, ogrzewania, rolet, muzyki.

REKLAMA

Przykładowe sceny:

– „Kino domowe” – ekran projektora wysuwa się, projektor się opuszcza, uruchamia się dźwięk, zasłaniają zasłony i zapala kameralne oświetlenie,

– „Wieczór” – opuszczają się rolety i automatycznie załącza się oświetlenie ogrodu oraz iluminacja jednego elementu, np. drzewa, ścieżki, strefy wejściowej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– „Goście” – za dotknięciem jednego przycisku wyłączają się wszystkie inteligentne funkcje. Do dyspozycji gości pozostaje jedynie włączanie i wyłączanie określonych grup oświetleniowych,

– „Kawa” – ekspres można włączyć z dowolnego miejsca w domu.

Ograniczeniem w tworzeniu scen może być jedynie nasza wyobraźnia.

Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?

Z technicznego punktu widzenia – czyli jak w praktyce wygląda system inteligentnego domu (KNX)?

Mamy dwa rodzaje urządzeń: takie, które wydają polecenia (włączniki, panele dotykowe, stacja pogodowa) oraz takie, które je odbierają i wykonują (lampy, rolety, brama garażowa, grzejniki). Okablowanie potrzebne do stworzenia inteligentnego domu nieco różni się od tradycyjnego, więc warto o tym pamiętać przy budowie domu lub przy remoncie mieszkania.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Co takie okablowanie daje w praktyce?

Niezawodność – komunikacja przewodowa jest sprawdzona i pewna,

Odporność na zakłócenia – nie musimy martwić się, że urządzenie nie zadziała, tak jak ma to czasem miejsce w przypadku sterowania radiowego,

Nieograniczone możliwości rozbudowy – w każdym momencie użytkowania domu/mieszkania, jeśli stwierdzimy, że system nie współgra z naszym trybem życia, możemy go przeprogramować bez „prucia” ścian.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Jakie są inne zalety systemu?

Często na etapie budowy przyszły użytkownik nie wie, czy dany włącznik będzie załączał oświetlenie górne w salonie, czy podświetlenie boczne przy kanapie. Tradycyjne okablowanie ma ten minus, że trzeba myśleć o tym na etapie projektowania. W systemie KNX – nie! Są to kwestie końcowe będące ostatnim etapem budowy.

System inteligentnego sterowania może być również przydatny do utrzymania bezpieczeństwa w domu i wokół niego.

Oto kilka scen , jakie można zaprogramować ze względu na bezpieczeństwo użytkowników:

– Scena „Zagrożenie” – przycisk taki może znajdować się w jednym lub w kilku pomieszczeniach. Często zsynchronizowany jest z systemem alarmowym i powoduje włączenie alarmu i wezwanie odpowiednich służb interwencyjnych.

– Scena symulująca obecność – oświetlenie zapala się kolejno w poszczególnych pomieszczeniach sprawiając wrażenie, że ktoś porusza się po domu. Scena może załączać się automatycznie po wyjściu z domu i powtarzać się o określonych godzinach. Przydaje się w wakacje, kiedy użytkowników nie ma w domu i pozwala efektywnie odstraszyć potencjalnego rabusia.

Zobacz także: Spada popularność mieszkań z wielkiej płyty

– „Wyłącznik centralny” – naciśnięcie tego przycisku wywołuje wyłączenie się wszystkich grup oświetleniowych w domu/mieszkaniu, włącznie z wyłączeniem określonego wcześniej obwodu gniazd elektrycznych, np. w prasowalni, gdzie podłączone jest żelazko.

Zobacz także: Czy apartamentowce są jeszcze modne?

Jak kształtują się koszty?

Okablowanie magistralne to koszt dodatkowych 10–15% w porównaniu do okablowania tradycyjnego. Z drugiej strony możliwości takiego okablowania są nieopisanie większe, a koszty zużycia energii elektrycznej 20–40% niższe

Sterowanie systemem jest też możliwe dzięki takim urządzeniom jak iPad’y, iPod’y, iPhone’y. Instalując odpowiednią aplikację i wizualizację mamy dom pod kontrolą z poziomu telefonu komórkowego, czy tabletu.

System inteligentnego domu to zupełnie nowe możliwości w kreowaniu naszego stylu życia. Inteligentny dom to komfort , praktyczna pomoc w codziennym życiu oraz zabawa dla tych, którzy doceniają nowe technologie.

Zobacz także: Kto kupuje najdroższe apartamenty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA