| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > System kominowy w domu jednorodzinnym – czy warto?

System kominowy w domu jednorodzinnym – czy warto?

Stalowe systemy coraz częściej stosuje się zarówno w nowym budownictwie, jak i w domach starszej generacji. Wysoka bezawaryjność systemów kominowych, ich nowoczesność i długi okres eksploatacji to tylko niektóre z zalet tego typu przewodów kominowych. Zobacz, czy warto stosować systemy kominowe w domach jednorodzinnych?

Wprowadzone w XX wieku nowoczesne i oszczędne źródła ciepła sprawiły, że tradycyjne rozwiązania, takie jak kominy z cegły nie dały rady sprostać ich wymogom. Pożądane, z punktu widzenia oszczędności energetycznych, obniżanie temperatury spalin odprowadzanych do komina spowodowało wykraplanie się kondensatu w kominie. Kominy stały się mokre. Cegła i spoiny nie wytrzymywały kontaktu z kwaśnym kondensatem. Z tego powodu kominy z cegły ulegały szybkiemu zniszczeniu.

System kominowy. Fot. MK Systemy Kominowe

 Odpowiedzią na pojawienie się tego problemu, było skonstruowanie systemów kominowych odpornych na wilgoć. Ponadto okazało się, że wytwarzane w sposób przemysłowy systemy kominowe są łatwiejsze w montażu i tańsze, niż tradycyjne kominy. Wszystko to spowodowało, że kominy z cegły coraz częściej są wypierane przez nowoczesne, kwasoodporne systemy kominowe.

–  Komin stanowi bardzo ważny element budynku. Jego zadaniem jest bezpiecznie odprowadzić spaliny z domowego kotła, kominka czy modnej ostatnio kozy –  tłumaczy Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich.

– Niesprawny, uszkodzony, nieprawidłowo eksploatowany lub źle dobrany komin może być przyczyną powstania pożaru, albo zatrucia tlenkiem węgla. W Polsce nałożony jest na nas obowiązek czyszczenia kominów, co jest podstawą gwarancji w przypadku systemów kominowych – dodaje.

Czym jest „system kominowy”?

System kominowy jest zespołem prefabrykowanych elementów i kształtek, które po połączeniu tworzą komin. System kominowy umożliwia indywidualnie dopasowanie konstrukcję komina do naszych potrzeb. Osoba projektująca system, wybiera dla konkretnego domu odpowiedni przekrój komina, jego wysokość oraz punkt podłączenia paleniska. Mamy także możliwość wyboru sposobu odprowadzania skroplin. Systemy kominowe bardzo często wyposażone są w warstwę otuliny, eliminuje to potrzebę dodatkowej izolacji. Decydując się na system kominowy i kupując go bezpośrednio u producent, możemy także liczyć na sprawne dobranie komina do pieca, ważna jest w tym przypadku jego średnica i wysokość.

Gwarancja

Systemy kominowe mają wiele zalet. Wybierając komin prefabrykowany znanego producenta, zyskujemy gwarancję nawet na 10 lat, mamy też pewność, że nabyty produkt jest wysokiej jakości, która poparta jest licznymi certyfikatami. Możemy także założyć, że wybrane przez nas urządzenie było konstruowane przez profesjonalistów według aktualnych norm budowlanych. To bardzo ważne, ponieważ kupno systemu kominowego to inwestycja nie tylko w długoletni komfort cieplny, ale także bezpieczeństwo własne oraz naszej rodziny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »