reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?

Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?

Porażenia piorunem można uniknąć stosując kilka podstawowych zasad. Burza w okresie letnim to dość powszechne zjawisko. O ile po upalnym dniu, deszcz przynosi nam chwilę wytchnienia, burza może być dość niebezpieczna. Uderzenie pioruna może okazać się nawet śmiertelne. Nie ważne czy jesteśmy na wycieczce w górach, czy na nizinach. Są pewne zasady, według których należy postępować, żeby uchronić się przed uderzeniem pioruna. Zobacz jak uchronić się przed uderzeniem pioruna.

Burze co roku w okresie letnim przynoszą kolejne straty. Niestety poza stratami materialnymi, często ludzie tracą też życie. Żeby lepiej zadbać o bezpieczeństwo własne i innych, warto poznać kilka zasad, które mogą uchronić nas przed porażeniem piorunem.

Poza wyładowaniami atmosferycznymi, niebezpieczne mogą być też zjawiska atmosferyczne towarzyszące burzy, takie jak silny wiatr, ulewne deszcze czy grad. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, będziemy czuć się bezpieczniej.

Zasada 1

Przebywanie na zewnątrz podczas burzy może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza kiedy w okolicy stanowimy najwyższy punkt otoczenia. W takiej sytuacji ryzyko porażenia piorunem jest dość wysokie. Piorun zanim uderzy „szuka” najkrótszej drogi pomiędzy niebem a ziemią, uderzając w najwyższe punkty otoczenia. Jeśli podczas burzy znajdziemy się np. na dużej łące – należy położyć się blisko ziemi, dobrym pomysłem jest np. położenie się w rowie. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest np. schowanie się pod jedynym, znajdującym się w okolicy drzewem.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Zasada 2

Podczas burzy nigdy nie powinniśmy szukać schronienia pod drzewami, latarniami lub innymi pionowymi masztami. Wszystkie wysokie elementy otoczenia zawsze ściągają pioruny, dlatego też powinniśmy się od nich trzymać z daleka. Stanie pod drzewem naraża nas na porażenie piorunem. Możemy także zostać przygnieceni przez zwalone drzewo lub konar np. w wyniku podmuchu silnego wiatru.

Zasada 3

W górach podczas burzy należy unikać wszelkich szczytów i wzniesień. Podczas zbliżającej się burzy, czym prędzej należy zejść w niższe partie gór. Najlepiej udać się do pobliskiego schroniska i tam przeczekać niepogodę.

Zasada 4

Kiedy podczas burzy znajdziemy się na dużej, otwartej przestrzeni należy kucnąć jak najbliżej ziemi ze zbliżonymi do siebie stopami. Jeśli nieopodal nas uderzy piorun, zniwelujemy w ten sposób skutek oddziaływania napięcia krokowego. To z tego powodu nie powinniśmy biec podczas burzy. Kiedy biegniemy nasze kroki są większe niż zazwyczaj – zwiększa to napięcie podczas bliskiego uderzenia pioruna.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Zasada 5

Choć pisaliśmy już, że pioruny lubią uderzać w najwyższe elementy otoczenia – całkowicie bezpiecznym miejscem podczas burzy jest np. lecący samolot lub samochód. Metalowa karoseria samochodu i metalowy kadłub samolotu tworzą tzw. klatkę Faradaya – dzięki niej podczas uderzenia pioruna prąd elektryczny przemieszcza się tylko po „zewnętrznej obudowie” i nie przenika do  środka.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama