REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Redakcja Dom
Komin.
Komin.

REKLAMA

REKLAMA

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych określają normy, w których znajdziemy informacje jakie przekroje powinny mieć przewody kominowe, z jakich materiałów się je wykonuje oraz jak wysoko powinny być wyprowadzone powyżej poziomu dachu.

Wszystkie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) należy prowadzić w ścianach wykonanych z cegły ceramicznej lub specjalnie wyprodukowanych do tego celu ceramicznych pustakach kominowych. Do budowy przewodów kominowych nie wolno używać innego rodzaju elementów ceramicznych, których używa się do budowy ścian, takich jak cegła dziurawka, kratówka czy szczelinówka.  Te wyroby, choć są ceramiczne kompletnie się do tego nie nadają.

REKLAMA

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Aby zwiększyć ciąg przewodów kominowych jeszcze w fazie projektu przewody łączy się w grupy. Zwiększa to ciąg kanałów podczas wzajemnego ich ogrzewania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadząc kominy przez całą wysokość budynku dopuszcza się ich odchylenie od pionu, które może wynosić maks. 30°. Wykonując odchylenie kanału należy pamiętać, aby dodatkowo wykonać specjalne otwory służące do czyszczenia komina.

Zobacz także: Jak profesjonalnie wykończyć komin?

Projektując budynek i kanały wentylacyjne, należy pamiętać, aby ściany z przewodami kominowymi nie były w żaden sposób obciążone. Łatwo palne elementy budynku takie jak np. krokwie drewniane należy prowadzić min 30 cm od wewnętrznego lica przewodu kominowego – nie bliżej.

Do jednego kanału dymowego można podłączyć maks. 3 paleniska na co drugiej kondygnacji.

Jeśli w budynku przewiduje się montaż kuchenki gazowej – ta, nie wymaga poprowadzenia do niej kanału spalinowego.

Kanały dymowe na ostatniej kondygnacji

Na ostatniej kondygnacji kanały dymowe muszą być samodzielne – nie mogą być one połączone z kanałami z niższych kondygnacji.

Każdy z kanałów spalinowych i wentylacyjnych należy prowadzić w taki sposób, aby były on oddzielny dla każdej kondygnacji.


Kanały dymowe ogrzewania piecowego

Jeśli takowe przewidziano w budynku, muszą być one poprowadzone na sam dół budynku – do piwnicy, gdzie należy wykonać specjalny zamykamy otwór i drzwiczki wycierowe.

Przekroje kanałów dymowych i spalinowych

Wg normy każdy z przewodów dymowych i spalinowych ma określony, konkretny wymiar.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Minimalne wymiary dla kanałów dymowych i spalinowych:

– 14/14 cm lub Φ 15 dla 1–2 pieców
– 14/20 cm lub Φ 19 dla 2 pieców

Najczęściej stosowane wymiary kanałów dymowych i spalinowych:

– 14/14 cm lub 14/20 cm dla 1 pieca
– 14/27 cm dla 2 lub 3 pieców.

Wymiary kanałów wentylacyjnych

Najczęściej stosowanymi wymiarem kanałów wentylacyjnych są: 14/14 cm lub 14/20 cm.

Jeśli długość kanału pomiędzy jego wlotem a wylotem ponad poziomem dachu jest mniejsza niż 5 m – przekrój kanału nie powinien być mniejszy niż 14/20 cm.

Przegroda pomiędzy dwoma sąsiadującymi kanałami kominowymi, nie powinna być mniejsza niż ½ grubości cegły. Taką samą, minimalną grubość powinny mieć wszystkie ścianki przewodu kominowego – także zewnętrzne. Jeśli przestrzeń obok komina jest nie ogrzewana (np. kiedy przewód znajduje się w zewnętrznej ścianie budynku) w takim przypadku minimalna grubość ścianki przewodu powinna wynosić minimum grubość 1 cegły.

Zobacz także: Jak zbudować komin?


Oznaczenia kanałów

Wyróżniamy trzy odrębne oznaczenia graficzne mówiące nam o tym, z jakim rodzajem przewodu kominowego mamy do czynienia. Są to:

Przewód spalinowy.

Przewód dymowy.

Przewód wentylacyjny.

Zobacz także: Kominek w domu drewnianym

Wyprowadzenia kanałów kominowych powyżej poziomu dachu

Tak samo jak w przypadku przekroju komina, istotna jest także jego wysokość, na jaką wyprowadza się komin powyżej poziomu dachu.  

Za minimalną odległość wierzchołka komina od poziomu połaci dachowej przyjmuje się 30 cm. Jest to odległość przyjmowana w przypadku do pokryć dachowych niepalnych lub trudno zapalnych.

Dla pokryć łatwo zapalnych, minimalna odległość wylotu komina od połaci dachowej powinna wynosić  min. 60 cm przy zachowaniu poziomej odległości od połaci dachowej równej 100 cm.

Wysokość wyprowadzenie komina ponad dach.

Zobacz także: Czym są biokominki i jak je zaaranżować?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA