| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych

Zasady prowadzenia przewodów: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych określają normy, w których znajdziemy informacje jakie przekroje powinny mieć przewody kominowe, z jakich materiałów się je wykonuje oraz jak wysoko powinny być wyprowadzone powyżej poziomu dachu.

Wszystkie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) należy prowadzić w ścianach wykonanych z cegły ceramicznej lub specjalnie wyprodukowanych do tego celu ceramicznych pustakach kominowych. Do budowy przewodów kominowych nie wolno używać innego rodzaju elementów ceramicznych, których używa się do budowy ścian, takich jak cegła dziurawka, kratówka czy szczelinówka.  Te wyroby, choć są ceramiczne kompletnie się do tego nie nadają.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Aby zwiększyć ciąg przewodów kominowych jeszcze w fazie projektu przewody łączy się w grupy. Zwiększa to ciąg kanałów podczas wzajemnego ich ogrzewania.

Prowadząc kominy przez całą wysokość budynku dopuszcza się ich odchylenie od pionu, które może wynosić maks. 30°. Wykonując odchylenie kanału należy pamiętać, aby dodatkowo wykonać specjalne otwory służące do czyszczenia komina.

Zobacz także: Jak profesjonalnie wykończyć komin?

Projektując budynek i kanały wentylacyjne, należy pamiętać, aby ściany z przewodami kominowymi nie były w żaden sposób obciążone. Łatwo palne elementy budynku takie jak np. krokwie drewniane należy prowadzić min 30 cm od wewnętrznego lica przewodu kominowego – nie bliżej.

Do jednego kanału dymowego można podłączyć maks. 3 paleniska na co drugiej kondygnacji.

Jeśli w budynku przewiduje się montaż kuchenki gazowej – ta, nie wymaga poprowadzenia do niej kanału spalinowego.

Kanały dymowe na ostatniej kondygnacji

Na ostatniej kondygnacji kanały dymowe muszą być samodzielne – nie mogą być one połączone z kanałami z niższych kondygnacji.

Każdy z kanałów spalinowych i wentylacyjnych należy prowadzić w taki sposób, aby były on oddzielny dla każdej kondygnacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »